banner15

Elitaş: Anayasa teklifine her türlü katkıya açığız

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, anayasa değişikliği teklifine yapılacak her türlü katkıya açık olduklarını söyledi. Teklifin 20 Aralık'ta komisyonda görüşülmeye başlanacağını anımsatan Elitaş, görüşmelerin "normal şartlarda" yapılması gerektiğine işaret etti.

Elitaş: Anayasa teklifine her türlü katkıya açığız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, parlamento muhabirleriyle sohbetinde, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün, anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinin "Türkiye'yi karpuz gibi ikiye ayıracağı" eleştirisine yanıt verdi. Gök'ün sözlerini, "amacını aşan bir söylem" olarak değerlendiren Elitaş, bu ifadelerin millet iradesini yok saymak anlamına geldiğini dile getirdi.

"Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözünün Atatürk'e ait olduğunu anımsatan Elitaş, şöyle dedi:

"Gök'ün sözleri, Atatürk'ü inkardır. Karpuz benzetmesi de doğru olmamıştır. O zaman her seçim, her referandum Türkiye'yi bölmüş mü oluyor? Demokrasi, halk iradesine saygı demektir. 'Halkı böler' demek, halkın iradesine saygısızlıktır. Anayasa değişikliğiyle rejim değil, sadece yönetim tarzı değişiyor. Parlamento, seçimler aynen duruyor. Teklifte rejim değişikliğiyle ilgili ne var?. "

Teklifin 20 Aralık Salı günü TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülmeye başlanacağını hatırlatan Elitaş, görüşmelerin TBMM İçtüzüğü içerisinde "normal şartlarda" yapılması gerektiğini ifade etti.

Teklife ilişkin, "Eleştiri yapılsın ama terör estirilmesin" değerlendirmesinde bulunan Elitaş, her türlü katkıya açık olduklarını belirtti.

Elitaş, teklifte değişikli olup olmayacağı sorusuna, AK Parti ile MHP'nin metni birlikte hazırladığını ifade ederek, şu karşılığı verdi:

"MHP'den bir değişiklik isteği gelmedi. Bir değişiklik yapılırsa bunu MHP ile yaparız. Maddelerde eksiklik varsa, itiraz edilen noktalar varsa ve katkı sunmak isterlerse buna açığız."

Teklifin TBMM Genel Kurulunda görüşmelerinde 330 ve üzerinde oy almasına yoğunlaştıklarını aktaran Elitaş, oylamada fire olup olmayacağına ilişkin, şu değerlendirmede bulundu:

"AK Parti'den 316 oy çıkar. Fire konusunda kendimizden de MHP'den de kaygımız yok. Azınlıkta da olsa CHP içinde de teklife 'Evet' diyen çıkabilir. Referandum sürecinde kampanya, tereddütleri, kaygıları gidermek ve seçmeni ikna için yapılır. "

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 19:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48