banner39

Emek Sineması Mart'ta perde açıyor

Restorasyon çalışmaları süren Beyoğlu'ndaki Emek Sineması'nın mart veya nisan ayında hizmete girmesi planlanıyor

Güncel 11.01.2016, 16:30 11.01.2016, 16:36
Emek Sineması Mart'ta perde açıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, restorasyonu tamamlanmak üzere olan tarihi Emek Sinemasına ilişkin, "Bu salon aslında Beyoğlu'nun ruhunu yansıtacak. Kameralar üzerinden bütün dünyaya yayılacak" dedi.

Emek Sinemasında açıklamalarda bulunan Demircan, sinemanın, Beyoğlu'ndaki tarihi mekanların restorasyonu projesinin bir parçası olduğunu belirtti.

Başkan Demircan, Emek Sinemasının, açıldıktan sonra ulusal ve uluslararası birçok organizasyon, sinema ve tiyatro gösterileriyle şık toplantılara ev sahipliği yapacağını vurgulayarak, şöyle devam etti.

"Bu salon aslında Beyoğlu'nun ruhunu yansıtacak. Kameralar üzerinden bütün dünyaya yayılacak. Burada oluşturulan çıta aslında Beyoğlu'nun bütün çıtasını da belli bir noktaya getirmiş, ortaya koymuş olacak. Çünkü sonuçta insanların toplandığı böyle bir salona sahip olmak ve televizyonlar üzerinden bu görüntülerin dünyaya yansıyor olması aynı zamanda zihinlerde Beyoğlu'nun varlığı, çizgileri ve tanıtımı açısından da kıymetli olacak. Bu anlamda bu proje bizim için ve Beyoğlu için çok kıymetliydi. Gururluyuz, heyecanlıyız."

Binanın orijinaline bağlı kalınarak restore edildiğinin altını çizen Demircan, "Orjinalinde bu salon aynen böyleydi ve aynen duruyor. Dolayısıyla 'ne aldınız, ne teslim ettiniz' dendiğinde aynen buydu, teslimi bu. Salon içerisinde kliması, soğutması, ısıtması, dışarıdaki fuayesi, aşağıdaki alt yapısı gibi ilaveler var" dedi.

KÜLTÜREL DEĞERİ OLAN BİR BİNA

Özak Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık ise projeyi tamamladıktan sonra işletip devredeceklerini belirterek, "Aslında şimdi, 1924 yılındaki orijinal haline uygun bir sinema salonu haline getirdik. Kamuoyunda konuşulan 'küçüldü' gibi söylemler gerçekçi değil" dedi.

Bin 550 koltuklu bir kompleks kurduklarını kaydeden Akbalık, "Güncel yeni nesil ses ve görüntü sistemiyle donattık burayı. Sinemadaki eğim bile ilk günkü gibi yapıldı. Eski yapının olduğu yerde sadece Emek sineması vardı. Biz, bin 250 metrekarelik bir fuaye ekledik buna. Onun yanında ekstradan 8 sinema ve bir tiyatro salonu ekledik. Bunların hiçbiri yoktu. Sadece Emek Sineması ve küçük bir fuaye vardı" diye konuştu.

Emek sinemasının mart veya nisan ayı içinde hizmete girmesinin planlandığı belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?