banner39

Emekli Tümgeneral Bakıcı'nın yakalama kararı kaldırıldı

Ergenekon davasının firari sanığı emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı hakkındaki gıyabi tutuklama kararı kaldırıldı

Güncel 19.02.2015, 17:38 19.02.2015, 17:40
Emekli Tümgeneral Bakıcı'nın yakalama kararı kaldırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ergenekon davasının firari sanığı emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı hakkındaki gıyabi tutuklama kararı kaldırıldı.

Eski Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde karara bağlanan ve temyiz için Yargıtay'a gönderilen Ergenekon davası kapsamında, firari olduğu için dosyası ayrılan emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın avukatı, müvekkili hakkında yakalama kararı ile yokluğunda verilen tutuklama kararının kaldırılması için mahkemeye başvurdu.

Başvuruyu inceleyen İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Bakıcı hakkındaki tutuklama kararını kaldırdı.

Mahkeme heyeti, Bakıcı hakkındaki yakalama kararının kaldırılması talebine ilişkin de "Sanığın duruşmaya gelmesi halinde tutuklanmayacağı yönünde kendi mahkemesince değerlendirme yapılmasına, bu konuda itiraz mercii olarak mahkememizin görevli olmaması nedeniyle karar verilmesine yer olmadığına karar verilmiştir" değerlendirmesini yaptı.

Ergenekon davası kapsamında, firari oldukları için dosyaları ayrılarak yeni bir esasa kaydedilen firari sanıklar Bedrettin Dalan, eski AK Parti Milletvekili Turhan Çömez, Mustafa Bakıcı, Emrah Gönenci ve Saipir Deblevidze'nin yargılanmasına, geçtiğimiz günlerde başlanmıştı.

Davanın ilk duruşmasında, Bakıcı hakkındaki yakalama ve yokluğundaki tutuklama kararlarının kaldırılması talep edilmiş, İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi bu talepleri reddetmişti. Ret kararı üzerine Bakıcı'nın avukatı, bir üst mahkeme olan İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Bakıcı hakkında, 8 Ağustos 2011'de Ergenekon soruşturması çerçevesinde açılan kamuoyunda ''internet andıcı'' olarak bilinen dava kapsamında yakalama kararı çıkarılmıştı. Bakıcı'nın yokluğunda tutuklama kararı ise İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 30 Aralık 2011'de verilmişti.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?