Eminönü UNESCO'ya rağmen turizme açılıyor

Tarihi yarımada sınırları içerisindeki Eminönü bölgesini turizme açıp vatandaşlara kapatan karar sessiz sedasız İBB Meclisi'nden geçti, karar İBB sitesinden duyurulmadı

Eminönü UNESCO'ya rağmen turizme açılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, geçtiğimiz hafta Suriçi'ndeki Eminönü bölgesini turizme açarak bölgede yaşayan halkı taşımayı öngören bir karara imza attı.

Meclis’teki muhalif üyelerin karşı çıkmasına rağmen, iktidar yanlısı üyeler, yıllar sonra meydana gelecek neticeyi düşünmeden Eminönü bölgesini vatandaşa kapatıp, turistlere açacak bu karara “evet” dedi. Turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği Sultanahmet ve Sirkeci, Fatih Belediyesi’ne bağlandıktan sonra hızla tenhalaşmış ve selatin camiler bile cemaatsiz kalmıştı. Şimdi aynı tehlike bütün Eminönü için geçerli olacak.

Meclis'ten geçen karar şu şekilde:

“Fatih Bölgesinde (eski Fatih İlçesi sınırları) Konut Alanlarında ev pansiyonculuğu yapılamaz. Yalnızca Eminönü Bölgesinde (eski Eminönü İlçesi sınırları) yer alan Konut Alanlarında (Süleymaniye Yenileme Alanı dışında) ev pansiyonculuğu yapılabilir. Bu alanlarda meri plan koşullarına göre uygulama yapılır."

UZMANLAR VE UNESCO KARŞI ÇIKMIŞTI

İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun 14 Ocak 2016 tarihli 115 numaralı raporunda uygulamanın UNESCO kriterlerine aykırı olduğu belirtiliyor. Belediyedeki bazı müdürlüklerin görüşlerine yer verilen raporda söz konusu maddeye bazı eklemelerin yapılması teklif ediliyor.

İBB Planlama Müdürlüğü ise karşı çıkma gerekçesini "Bu tür değişikliklerin planın tamamını etkilemekte olan Plan Notları üzerinden tadil edilerek düzenlenmektense belirli bölgelerde planın tamamı dikkate alınarak yapılacak olan fonksiyonel değişikliklerle bütüncül değerlendirmeler neticesinde yapılmasının daha doğru olacağı görülmüştür.” şeklinde özetliyor.

Ancak söz konusu madde 5216 sayılı yasanın 7/b ve 14. maddeleri ile 5747 sayılı yasanın “Üç ay içinde büyükşehir belediye meclisinde görüşülmeyen kararlar onaylanmış sayılır.” şeklindeki 3. maddesinin 3. fıkrasına göre değerlendirilmek ve hakkında karar alınmak üzere Büyükşehir Belediye Meclisine sunulmuş ve AK Partili üyelerce kabul edilmiş.

Söz konusu kararın İstanbulluların, özellikle Fatihlilerin tepkilerinden çekinildiği için İBB'nin sitesine konulmadığı belirtiliyor.

MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURMUŞTU

İstanbul 2. İdare Mahkemesi geçtiğimiz yıl temmuz ayında tarihi yarımadanın 1/1000'lik koruma imar planının iptali talebiyle açılan davada, 61 konu başlığından 37'sine yürütmeyi durdurma kararı vermişti. 7 konuda ise kısmen durdurma kararı çıkmıştı. Mahkeme, UNESCO'nun dünya mirası listesinde yer alan ve Yedikule'den Ayvansaray'a kadar uzanan kara surları koruma bandında yapılacak işlemlerin yürütmesini durdurmuştu.

Öte yandan CHP'li meclis üyelerinin konuyu yargıya taşıyacağı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 14:20
banner53
YORUM EKLE

banner39