'Emniyet'te 1.3 milyon dinleme notu bulundu' iddiası

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görev yeri değiştirilen personelin bilgisayarlarında fişleme niteliğindeki 1 milyon 304 bin 375 doküman ve dinleme notu bulunduğu öne sürülüyor

'Emniyet'te 1.3 milyon dinleme notu bulundu' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Emniyeti'nde inceleme yapan müfettişlerin, görev yeri değişen polis bilgisayarlarında binlerce dinleme ve fişleme kaydı bulduğu iddia edildi.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görev yeri değiştirilen personelin bilgisayarlarında yapılan inceleme ve geri döndürme işlemi sonucu, binlerce dinleme kaydı ve fişleme niteliğindeki evraka ulaşıldı. Dinleme kayıtlarına ulaşılan isimler arasında Ergenekon sanıklarının yanı sıra, emekli savcılar, ilahiyatçılar ve siyasetçiler de var.

Hangi yıllar içinde, hangi soruşturma çerçevesinde yapıldığı belli olmayan ve mahkeme uyarınca yapılıp yapılmadığı henüz tespit edilmeyen dinleme ve fişleme faaliyetlerinin sayısal sonucu da incelemeyle ortaya çıktı. Haberdeki iddialara göre, 8 bin 570 kişinin dinlendiği, imha edilmiş olması gereken bu evrakların elde tutulduğu belirlendi. Toplamda 11 bin 801 telefon numarası için dinleme işleminin gerçekleştiği, 6 bin 691 telefon numarası ve 5 bin 274 kişiye ait yazılmış tape ve sonlandırılmış iletişime ait bilgi notu tespit edildi.

Ayrıca, fişleme niteliğindeki 1 milyon 304 bin 375 doküman da bilgisayarlarda bulundu. Sonlandırılmış iletişime ait tape sayısı ise 144 bin 988 olarak tespit edildi. İlgili kanuna göre, mahkeme kararıyla gerçekleştirilen ve herhangi bir suç unsuruna rastlanmaması halinde imha edilip, ilgilisine bilgi verilmesi gerekirken, bu kayıtların imha edilmediği ve dinlenen kişiye de bilgi verilmediği anlaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2014, 11:27
banner53
YORUM EKLE

banner39