banner39

banner35

'Engelsiz Divan-ı Hikmet' tanıtım toplantısı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yıldız, "Bugün Anadolu'da, Balkanlar'da İslam, Müslümanlık ve Türklük varsa bu Hoca Ahmet Yesevi sayesindedir. Arzu ettik ki gönül gözüyle gören, can kulağıyla işiten kardeşlerimiz de bu değerli büyüğümüzün birlik, beraberlik mesajlarından istifade etsinler" dedi

Güncel 14.12.2017, 13:01 14.12.2017, 13:01
'Engelsiz Divan-ı Hikmet' tanıtım toplantısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, "Bugün Anadolu'da, Balkanlar'da İslam, Müslümanlık ve Türklük varsa bu Hoca Ahmet Yesevi sayesindedir. Arzu ettik ki gönül gözüyle gören, can kulağıyla işiten kardeşlerimiz de bu değerli büyüğümüzün birlik, beraberlik mesajlarından istifade etsinler." dedi.

Ahmet Yesevi Üniversitesince, görme engelliler için sesli, işitme engelliler için de işaret dilli olarak hazırlanan "Engelsiz Divan-ı Hikmet", TİKA konferans salonunda düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Yıldız, toplantıda yaptığı konuşmada, 2016-2017'nin UNESCO tarafından "Hoca Ahmet Yesevi Yılı" ilan edildiğini anımsatarak, üniversite olarak bu kapsamda bir dizi faaliyet gerçekleştirdiklerini söyledi. Bu faaliyetlere ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Yıldız, sadece 2016 yılında 286 etkinliğe imza attıklarını, TİKA'nın desteğiyle de birçok proje gerçekleştirdiklerini anlattı.

Faaliyetler çerçevesinde Türkçe'nin ilk yazılı eserlerinden Ahmet Yesevi'nin Divan-ı Hikmet'inin, görme engelliler için sesli betimlemeli olarak okutulduğunu, işitme engelliler için de işaret dilli olarak anlatıldığını belirten Yıldız, "Hoca Ahmet Yesevi bizim Türklüğümüzü, Müslümanlığımızı borçlu olduğumuz büyüğümüz. Bugün Anadolu'da, Balkanlar'da İslam, Müslümanlık ve Türklük varsa bu Hoca Ahmet Yesevi sayesindedir. Arzu ettik ki gönül gözüyle gören, can kulağıyla işiten kardeşlerimiz de bu değerli büyüğümüzün birlik, beraberlik, kardeşlik, dostluk gibi çok önemli mesajlarından istifade etsinler." diye konuştu.

TİKA Başkan Yardımcısı Birol Çetin, TİKA olarak çeşitli coğrafyalarda görme ve işitme engelliler için yaptıkları projeleri anlattı.

Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin ve Türkiye'nin Görme engelli ilk bürokratı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan da projenin hayata geçmesinde emeği bulunanlara teşekkür etti.

Toplantıda, görme ve işitme engelliler için hazırlanan Divan-ı Hikmet'in içinde bulunduğu taşıyıcı bellek, işitme ve görme engellilerin eğitim gördüğü okullardan gelen öğrencilere hediye edildi.

 

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?