banner39

Enis Berberoğlu cezaevinden çıktı

Yargıtay'ın, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına karar verdiği Enis Berberoğlu, cezaevinden tahliye edildi.

Güncel 20.09.2018, 17:27 20.09.2018, 19:51
Enis Berberoğlu cezaevinden çıktı

Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına karar verdiği CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, cezaevinden tahliye edildi. 

Maltepe Cezaevi'nden çıkan Berberoğlu, ailesi ve partililer tarafından karşılandı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Berberoğlu, en çok eşini ve kızını özlediğini belirterek, şunları söyledi:

"Bir CHP milletvekili olarak Maltepe Cezaevi'ne girdim, yine bir milletvekili olarak dışarı çıkıyorum. Takdir edersiniz ki yaşadığım aşağı yukarı 16 aylık süreç, üzerinde düşünülecek, Türkiye'nin karar vermesini gerektirecek bir süreç. Beni mazur görün, birkaç gün aileme, partime bir danışayım bundan sonraki hareket tarzımı anlayayım, ilginize teşekkür ederim. Özellikle eski meslektaşlarım, medyanın Maltepe Cezaevi'nde beni hiç yalnız bırakmadığının farkındayım." 

Berberoğlu, bir soru üzerine, "16 aydır tecritte yaşıyorum, az konuşmaya alıştık, siz de alışın." dedi.

Konuşmanın ardından Berberoğlu, buradan ayrıldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'na, durdurulan MİT tırları görüntülerini eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a ilettiği iddiasıyla yargılandığı davada, "gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onamış, milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar vermişti.

Yargıtay tarafından ceza infazı ertelenen Enis Berberoğlu'nun milletvekilliği her an düşürülebilir. Berberoğlu hakkında Yargıtay tarafından verilen kesinleşmiş hapis cezası kararı TBMM Genel Kurulu'na gelirse ve Genel Kurul'da okunursa milletvekilliği düşer. Bu durumda Berberoğlu yeniden cezaevine girer.

Öte yandan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay'ıni Enis Berberoğlu ile ilgili kararı hakkında, "Enis beyle ilgili verilen karar sonucu, Enis bey tahliye olacak. Bu akşam kendisiyle buluşacağım, kucaklaşacağım. Ama kararın kendisini görmediğim için şu anda yorum yapmayı çok doğru bulmuyorum." dedi. 

banner53
Yorumlar (1)
yuuksel 3 yıl önce
az konuşmaya alıştık diyor
öttüm de az öttüm diyor
11
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?