banner39

Enver Baytan Hoca vefat etti

Çok sayıda telif eser veren İslam alimi Enver Baytan vefat etti

Güncel 23.10.2016, 10:43 23.10.2016, 11:10
Enver Baytan Hoca vefat etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam alimlerinden, emekli vaiz Enver Baytan (91), vefat etti.

Alınan bilgiye göre, hayatının büyük bölümünü İslam dinine hizmet yolunda geçiren Baytan, yaklaşık 10 gün önce rahatsızlanarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Baytan, taburcu olduktan sonra yaşlılığa bağlı nedenlerde dolayı evinde hayatını kaybetti.

Baytan'ın cenazesi, yarın Fatih Camii'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği'nde toprağa verilecek.

Dünya Bülteni olarak Enver Baytan Hoca’ya Allah’tan rahmet, ailesine sabır dileriz.

ENVER BAYTAN 

Balıkesir'in Gönen ilçesine bağlı Ömerler köyünde dünyaya gelen Baytan, annesinin köyü olan Kaplama köyünde, merhum Hafız Server Efendi'nin yanında 7,5 yaşında hafızlığa başladı, 9 yaşında hafızlığı tamamladı.

Daha sonra Gönen'in Keçiler köyünde Hafız Hamid Efendi'den eğitim alan Baytan, 1942'de İstanbul'a geldi ve burada Gönenli Hocaefendi'nin talebesi oldu, Osmanlıca yazı öğrenmeye başladı.

Meşhur kurralardan Fatih Camii ikinci imamı Hafız Halil Efendi'den kıraat dersleri alan Baytan, daha sonra gittiği İzmit'te Hafız Cevdet Efendi'den aldığı kıraat derslerini tamamladı. 

Baytan, üç yıl süren askerliğinin ardından 1949'da İzmit'e döndü imam-hatiplik sınavlarını kazanarak önce Akça Camii, ardından Pertev Mehmed Paşa Camii'ne (Yeni Cuma Camii) atandı. İstanbul'da 1952'de açılan imam hatiplik ve müezzinlik sınavlarını kazanan Baytan,  görevine Yerebatan Camii'nde devam etti.

Yaklaşık 6 ay süreyle Sultanahmet Camii'nde imam vekili olarak görevine devam eden Baytan, 1978'de kendi isteğiyle emekli oldu. Askerliği de dahil 33 yıl görev yapan Baytan, İstanbul Müftülüğü'nün teklifi ve izniyle vaizliği fahri olarak muhtelif camilerde sürdürdü.

Yayınlanmış 17 kitabı bulunan Baytan, 3 çocuk sahibiydi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?