banner39

Enver Baytan'a son görev

İlahiyatçı Enver Baytan için, Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi

Güncel 24.10.2016, 14:12 24.10.2016, 15:13
Enver Baytan'a son görev

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı 91 yaşında vefat eden İslam alimlerinden emekli vaiz Enver Baytan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Hayatını İslam'a hizmet yolunda geçiren ilahiyatçı Baytan için öğle vakti Fatih Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Burada Baytan'ın oğlu Orhan Baytan, taziyeleri kabul etti.

Cenazeye Baytan'ın ailesi ve yakınları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, çok sayıda ilahiyatçı, din adamı ve vatandaşlar katıldı.

Öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Sultanahmet Camisi'nin imamı Emrullah Hatipoğlu, Baytan'ın vasiyeti üzerine tezkiye konuşması yaparak, helallik istedi.

Daha sonra Baytan'ın naaşı cenaze aracına taşındı. Tabuta, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş da omuz verdi.

Baytan'ın naaşı, toprağa verilmek üzere Edirnekapı Sakızağacı Şehitliğine götürüldü. 

Hayatını İslamı anlatmaya adayan, 17 eseri bulunan ve 70 yıldır kürsüde vaaz veren Baytan 91 yaşındaydı. Uzun süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesindeki tedavisinin ardından taburcu olan Baytan, yaşlılığa bağlı sebeplerden ötürü evinde yaşamını yitirdi. Baytan'ın cenazesi, yarın Fatih Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği'nde toprağa verilecek.

Kürsüleri “merhamet yeri" olarak tanımlayan Baytan Hoca, Yerebatan Camii'nde uzun yıllar imam ve hatiplik yaptı. 9 yaşında hafızlığını tamamlayan Baytan Hoca, Balıkesir Gönen'in Keçiler köyünde Hafız Hamid Efendi'den eğitim aldı. Gönenli Hocaefendi'nin de talebesi olan Baytan Hoca, 33 yıl imam hatiplik yaptı. İstanbul Müftülüğü'nün teklifi ve izniyle vaizliği fahri olarak muhtelif camilerde sürdüren Baytan Hoca'nın yayınlanmış 17 kitabı bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?