banner39

Erbakan için iade-i itibar talebi

28 Şubat'ın brifinglerle yönlendirilen yargısı tarafından kapatılan RP ve FP için yeniden yargılama talebinde bulunulacak. Erbakan için iade-i itibar talebinde bulunulacak

Güncel 16.09.2013, 11:14 16.09.2013, 11:21
Erbakan için iade-i itibar talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti'nin 2007 yılında açılan kapatma davasıyla ilgili Ergenekon kararını delil göstererek yeniden yargılanma talebinde bulunacak olması Saadet Partisi'ni de harekete geçirdi. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat davası kararına göre Postmodern darbenin brifingli yargısı tarafından kapatılan RP ve FP için yeniden yargılama talebinde bulunulacak. Parti'nin hukukçu kurmayları tarafından hazırlıklar tamamlanırken, bir taraftan 28 Şubat davasının kararı bir taraftan da AK Parti'nin yeniden yargılama başvurusu bekleniyor.

Refah Partisi'nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyi kabul ederek Parti'yi kapatan Anayasa Mahkemesi'nin o dönemki üyelerinden Sacit Adalı, 'Yargı brifinglerine korktuğu için katıldığını' itiraf etmişti.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonuna bilgi veren Adalı, Refah Partisi'nin kapatılması karşı çıktığını 31 sayfalık karşı oy gerekçesi yazdığını söylemiş ve o brifinge katıldığı için utanç duyduğunu dile getirmişti.

Yeni Şafak'ın haberine göre, Saadet Partisi'nin hukukçu kurmayları tarafından yapılan hazırlıklar da son aşamaya geldi. Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu raporu, AİHM kararı kapatma davası klasörleri de tek tek incelendi.

ERBAKAN İÇİN İADE-İ İTİBAR

Postmodern darbenin brifing yargısı tarafından siyasetten uzaklaştırılan ve kayıp trilyon gibi davalarla kamuoyunda yıpratılmaya çalışılan eski Başbakan Necmettin Erbakan için iadei itibar davası açılacak. Erbakan'ın avukatları ve partinin hukukçuları tarafından yürütüldüğü öğrenilen ortak çalışmada tüm dosya yeniden ele alınıyor. Anayasa Mahkemesi'nin daha önceden kapattığı TBKP, ÖZDEP, HEP gibi partiler yeniden yargılama için başvurmuşlardı. Bu partilerin başvuru gerekçeleri AİHM'nin lehlerine verdiği kararlardı. Yüksek Mahkeme bu başvuruları kabul etti.

 

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?