banner39

Erbakan ve CHP'lileri dinleten belgeler

Merhum Erbakan'ı uyuşturucu suçlamasıyla, CHP'lileri de İBDA-C suçlamasıyla dinleten mahkeme kararlarının belgeleri ortaya çıktı. VIP dinlemeler olarak basına yansıyan iddialar gerçekçi bulunmamıştı

Güncel 09.06.2014, 11:30 09.06.2014, 11:41
Erbakan ve CHP'lileri dinleten belgeler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Devleti içindeki yapılanmanın 64 VIP için sahte isimlerle yasadışı dinlemesinin belgeleri ortaya çıktı. Yeni Şafak Gazetesi’nin ortaya çıkardığı VIP isimlerle ASELSAN, Başbakanlık koruma müdürü, Savunma Sanayi ve HAVELSAN gibi kritik kurumların yöneticilerinin uyduruk suçlarla dinlemesinin belgeleri bugün Star Gazetesi tarafınan yayınlandı. Sahte isimlerle alınan kararlarda gerçek telefon ve IMEI numaraları yer alıyor.  

Belgeler arasında merhum Başbakan Necmettin Erbakan’ın da aralarında yer aldığı 64 üst düzey isim için alınan dinleme kararları bulunuyor.

Belgeler, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi hakimlerinin verdiği kararlardan oluşuyor. Talepleri ileten Emniyet Genel Müdürlüğü. Dinleme kararları veren ise 11. Ağır Ceza Mahkemesi.

Dinlenen isimler arasında merhum Başbakan Necmettin Erbakan, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile  yargı ve emniyet ile Havelsan ve Aselsan yöneticileri bulunuyor. Skandalın ortaya çıkmasının ardından Ankara Gölbaşı Başsavcılığı, TİB’de inceleme yapılması talimatı verdi. Dinlemelerin “Terör örgütlerinin amaçları kapsamında eylem yapmak”, “Uyuşturucu kaçakçılığı”, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçlamasıyla yapıldığı görülüyor.

Dinleme listesinde CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun özel kalem müdiresi Şükran Kütükçü’nün İBDA-C iddiası kapsamında dinlendiği dikkati çekiyor. CHP’li Yılmaz Ateş dinlenirken de aynı gerekçe gösterilmiş ve çıkarılan dinleme kararı 3 kez uzatılmış. Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in özel doktoru Aylin Cesur da İstihbarat Daire Başkanlığı’nın talebi ile organize suçlarla mücadele adı altında dinlemeye alınmış. Doğan Yayın Grubu sahibi Aydın Doğan’ın kızı Arzuhan Yalçın Doğan’ın İBDA-C iddiası kapsamında dinlendiği tespit edildi. Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök’ün dinlenme gerekçesi ise ‘Uyuşturucu’. Gazeteci Uğur Dündar ve Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila ‘terör’den dinlenmiş. Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi ve Yazarı Abdulkadir Selvi, eski Başbakanlık Basın Müşaviri Akif Beki de başka isimler üzerinden yıllarca dinlenmiş.
Necmettin Erbakan’ı Huvzullah Gültekin ismiyle dinlemişler.
 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?