banner39

Erdoğan: ASEAN'ın ortaklarından olalım

Cumhurbaşkanı Endonezya'ya yaptığı resmi ziyarette "ASEAN'ın içerisindeki ortaklardan bir tanesi olalım, buna hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum" dedi

Güncel 31.07.2015, 16:57 31.07.2015, 17:50
Erdoğan: ASEAN'ın ortaklarından olalım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "ASEAN'da Türkiye olarak bir diyalog ortaklığı değil, istiyoruz ki, biz de ASEAN'ın içerisindeki ortaklardan bir tanesi olalım, buna hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum" dedi.

Erdoğan, Endonezya'ya yaptığı resmi ziyarette, Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile önce baş başa görüştü. Endonezya Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın verandasına çıkan Erdoğan ve Widodo, burada bir süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Widodo heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

EN ÖNEMLİ GÜNDEMİMİZ TERÖRLE MÜCADELE

Konuşmasına PKK saldırılarında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek başlayan Erdoğan, terörle mücadelenin son dönemde Türkiye'nin yeniden en önemli gündem maddesi olduğunu söyledi.

Erdoğan, daha önce 2006'da D-8 Zirvesi ve 2012'deki Bali Demokrasi Forumu dolayısıyla Endonezya'ya geldiğini anımsatarak, bu kez cumhurbaşkanı olarak Endonezya'da bulunmanın bahtiyarlığını yaşadığını söyledi. Erdoğan, Endonezya ve Türkiye coğrafi olarak ne kadar uzak olsa da Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo ile görüşmelerinde kendisini ikinci evinde hissettiğini dile getirdi.

Endonezya'ya İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı döneminde ziyarette bulunduğunu belirten Erdoğan, Widodo'nun da Cakarta Belediye Başkanlığı yaptığını, bu yönlerinin ortak olduğunu söyledi. Erdoğan, "Demokrasiyi anlama noktasında bir sıkıntı çekmedik, çekmiyoruz. Çünkü demokrasi yerelde başlar ve yerel yönetimde bunu yaşayanlar demokrasiyi gayet iyi anlarlar, iyi bilirler ve onu uygulamaya da gayet iyi sokarlar" diye konuştu.

Erdoğan, daha önce iki ülkeyi ilgilendiren uluslararası konuları telefonda görüştükleri mevkidaşı Widodo ile ilk defa yüz yüze görüşme imkanı bulduklarını dile getirerek, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın da şahsım gibi siyasete mahalli idarelerden geldiğini, daha sonra da belediye başkanlığı yaptığını bildiğim için bundan dolayı da ayrıca mutluyum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan verimli görüşmelerde ikili siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda bundan sonraki süreçte neler yapılabileceğini ele alma, ilişkileri daha ileri taşıma imkanlarını tartışma fırsatı bulduklarını söyledi.

KARŞILIKLI YATIRIMLARIN ARTMASI GEREK

Türkiye ve Endonezya'nın ortak kültürel değerlere sahip, bölgelerinde siyasi istikrar ve refah merkezi olarak öne çıkan ülkeler olduğunu vurgulayan Erdoğan, iki ülke arasındaki ziyaretlerin, istişare ve işbirliği imkanlarının artırılmasının büyük önem arz ettiğini kaydetti.

"Değerli kardeşimle önümüzdeki dönemde her seviyedeki temasların daha da yoğunlaştırılması konusunda görüş birliğine vardık" diyen Erdoğan, görüşmelerin odak noktasını ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin oluşturduğunu belirtti.

Erdoğan, Türkiye ve Endonezya'nın Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Meksika - Endonezya - Güney Kore - Türkiye - Avustralya Oluşumunda (MIKTA) dayanışmasının, ortak hareketinin söz konusu olduğunu ve bu uluslararası kuruluşlardaki birlikteliğin geleceğe çok daha kararlı yürümenin gereğini ortaya koyduğunu anlattı.

Dinamik ve güçlü ekonomilere sahip iki ülkenin daha fazla işbirliği yapması gerektiği yönündeki inancını dile getiren Erdoğan, "İki ülke iş adamlarını karşılıklı olarak daha sık bir araya getirmek suretiyle gerek Türk iş adamlarının Endonezya'da gerek Endonez iş adamlarının Türkiye'de hatta hatta birlikte üçüncü ülkelerde yatırımlar yapmalarının gereğine inanıyorum" diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye ve Endonezya ekonomilerinin tüm dünyanın, özellikle de gelişmiş ülkelerin büyük zarar gördüğü küresel krizle başarıyla mücadele ettiğini vurgulayarak, "Endonezya ve Türkiye şu anda G-20 içerisindeki iki ülkeyiz, bu önemli bir marka, bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. İki ülkenin önümüzdeki dönemde ticari ve ekonomik ilişkilerini karşılıklı fayda temelinde yani kazan - kazan esasına göre sürdürmesi, inanıyorum ki iki ülkeye, iki ülke insanına çok şey kazandıracaktır. Yarın iki ülkenin iş çevrelerini bir araya getirecek olan iş forumunu önemsiyor, inşallah yeni projelerin tespitine vesile olacağına inanıyorum" diye konuştu.

ENDONEZYA İLE ARAMIZDA SIKINTI YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde küresel ve bölgesel meseleler hakkında da fikir teaitisinde bulunduklarını belirterek şöyle devam etti:

"Bizim, içinde yer aldığımızı geniş coğrafya son derece sancılı ve kritik bir süreçten geçiyor. Bugün Suriye'de, Irak'ta, Mısır'da, Libya'da, Yemen'de veya Ukrayna'da yaşanan hadiseleri sadece bölge parantezinde değerlendiremeyiz. Buralarda olan tüm olaylar bütün dünyayı ilgilendirmektedir. Başta terör ve mülteci sorunu olmak üzere artık buralar, küresel çapta kriz üreten ve ihraç eden ülkeler konumuna gelmiştir. Eğer bugün 'yabancı savaşçılar' dediğimiz bu başlıkta Avustralya'dan Suriye'ye IŞİD'e katılmak üzere gelen savaşçılar varsa bunu siz sadece bir Suriye kapsamında ele alamazsınız, Irak kapsamında ele alamazsınız. Endonezya'dan eğer bir yabancı savaşçı Suriye'ye IŞİD'e gelebiliyorsa bunu dar kapsamda ele alamazsınız. Demek ki dayanışma içerisinde bunlara karşı sınırlarımızı kapatmak durumundayız, şu anda 16 bin bu tür yabancı savaşçı ülkemize girememiştir, sınırlar onlara kapalı olmuştur. Bin 600'ü deport edilmiş, bin 300'ü yakalanmış, yurtdışına çıkarılmışlardır. Başta terör ve mülteci sorunu olmak üzere artık buralar küresel çapta kriz üreten ve ihraç eden ülkeler konumundadır. Sorunların çözümü, el birliğiyle müşterekler çerçevesinde bölge dışındaki aktörlerin de katılımıyla mümkündür. Biz, baştan beri Endonezya ile bu konularda görüşmelerimizi, istişarelerimizi yaptık, yapıyoruz. Aramızda bu konuda herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Bölgesel ve küresel istikrara katkıda bulunma noktasında politikalarımız örtüşüyor."

Erdoğan, bugün gerek ikili düzeyde gerek üyesi oldukları BM, İslam İşbirliği Teşkilatı, D-8, G-20 gibi uluslararası kuruluşlar çerçevesinde güncel gelişmeleri ele alarak, birlikte neler yapılabileceğinin değerlendirildiğini söyledi.

Türkiye'nin 15-16 Kasım'da G-20 zirvesine ev sahipliği yapacağını, daha sonra sırasıyla Çin ve Almanya’nın zirve gerçekleştireceğini ve bu üçlünün önümüzdeki 3 dönemi sürdüreceğini dile getiren Erdoğan, buralarda sadece ekonomi konuşmadıklarını, gündemi belirleyen siyaset neyse onun da masaya yatırıldığını, tartışmalarının yapıldığını kaydetti.

ASEAN'IN ORTAKLARINDAN OLALIM

Asya-Pasifik bölgesinin küresel ekonomideki ağırlığının giderek arttığına işaret eden Erdoğan, "Türkiye olarak biz de bölgeyle ilişkilerimizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Endonezya, ekonomik büyüklüğü ve ASEAN içindeki lider konumuyla bizim için özel bir yere sahiptir. Onun için ASEAN'da Türkiye olarak bir diyalog ortaklığı değil, istiyoruz ki, biz de ASEAN'ın içerisindeki ortaklardan bir tanesi olalım, buna hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Kasım ayında Antalya'da düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi'ne Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo'yu davet ettiğini söyleyen Erdoğan, G-20 Zirvesi vesilesiyle Widodo'yu Türkiye’de ailece ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyacaklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Endonezya arasındaki ilişkilerin 16'ıncı yüzyıla dayandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Asya'nın farklı uçlarında yer alsak da bizler yakınız. Bizim gönül noktasında birlikteliğimiz var, yakınlığımız var. Zira kardeşlerin gönül dünyasında sınırların, mesafelerin hiçbir anlamı yoktur. Bizler kadim değerlerin, ortak tarihi mirasın, aynı inancın bir araya getirdiği ve kardeş kıldığı ülkeleriz. Bu ziyaretimin iki ülke arasında bu kadim mirası, bu uhuveti bir adım öteye taşıyacağına inanıyorum. Şahsıma ve heyetime gösterilen dostluğu, konukseverliği, muhabbeti, halklarımızın arasındaki kardeşliğin bir gereği olarak görüyorum. Kendi evimizde kardeş dost Endonezya halkını şahsım ve milletim adına selamlıyor, kendilerine en derin sevgi saygılarımı sunuyorum."

Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin de katıldı.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?