Erdoğan, Barzani ve Perwer nikah şahidi

Başbakan Erdoğan, Mesut Barzani, Leyla Zana, Şivan Perwer ve beraberindekiler Diyarbakır'da 400 çiftin nikah şahitliğini yaptı

Erdoğan, Barzani ve Perwer nikah şahidi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindekiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Diyarbakır Valiliği tarafından düzenlenen ve 400 çiftin nikahının kılındığı toplu nikah törenine katıldı.

Törende Diyarbakırlı ünlü sanatçı Bedri Ayseli'nin söylediği sözleri Kürt alim Feqîyê Teyran'a ait olan Ey Dilberê isimli eseri okudu. Okunan eser ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer ile AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan eşlik etti.

Açılışın ardından tören Diyarbakırlı Havva ve Mehmet Zeydin Erberk, Meral Orakçı ve Yahya Oruç, Sema Bahadır ile Mehmet Salih Ekdi çiftinin nikahının kıyılmasıyla başladı. Çiftlere şahitlik yapmaları için ise Bakan Eker, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimin Başkanı Mesud Barzani ve Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sahneye davet edildi. Sahnedeki çiftlerin evlilik istekleri alındıktan sonra salondaki bütün çiftlere ayağa kaldırılarak topluca evlilik istekleri soruldu. Solandaki bütün çiftler birlikte 'evet' dedi.

Barzani ise şahitliiği sorulduğunda, "Allah mutlu etsin, şahidim" dedi. Leyla Zana da Barzani gibi Kürtçe konuştu, "Sadece bu çiftlere değil barışa şahidim. Allah'tan diliyorum hiçbir güç bu barışı bozmasın." dedi.

PERVER İLE TATLISES, TÜRKÇE VE KÜRTÇE ŞARKI SÖYLEDİ

Nikah töreninde sanatçılar Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses sahneye çıkarak, yeni evlenen çiftlere  Türkçe ve Kürtçe seslendi. İki sanatçı daha sonra sevilen parçalarını birlikte seslendirdi.

Perver ve Tatlıses sahneden ayrılırken, Başbakan Erdoğan, iki sanatçıyı kutladı.

ERDOĞAN VE BARZANİ CAMİ AÇILIŞI YAPTI

Başbakan Erdoğan ve Mesut Barzani, toplu nikah töreninin ardından, Dicle Üniversitesi Yerleşkesi'ndeki İlahiyat Fakültesi Uygulama Camisi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Uygulama Camisi'nin, tüm öğrenci ve akademisyenlere hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Erdoğan, caminin yapımında emeği geçenlere de teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan, "Ya Allah Bismillah" diyerek kurdeleyi Barzani, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, sanatçı Şivan Perver, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülkerim Ünalan ile kesti.

Açılışın ardından, beraberindekilerle camiyi gezen Erdoğan ve Barzani, aynı makam aracıyla ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 17:55
banner53
YORUM EKLE

banner39