banner39

Erdoğan da VIP'e takıldı ama İmamoğlu gibi hakaret etmedi

Havalimanında hakkı olmadığı halde VIP’i kullanmak isteyen CHP adayı Ekrem İmamoğlu, kendisine kuralları hatırlatan polislere hakaret etmesi sonrası aynı akıbetin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 1999 yılında yapıldığı ortaya çıktı

Güncel 07.06.2019, 15:56
Erdoğan da VIP'e takıldı ama İmamoğlu gibi hakaret etmedi

Ramazan Bayramı dolayısıyla memleketi Trabzon’a giden CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, daha sonra Giresun ve Ordu’ya geçti. Ordu’da miting yapan İmamoğlu, şehirden ayrılırken büyük bir skandala imza attı. İstanbul gibi milyonlarca kişinin yaşadığı metropolü yönetmeye talip olan CHP’nin adayı, öyle bir hakkı olmamasına rağmen havalimanına VIP’den girmek isteyince polislerle tartıştı. Ordu Valisi Seddar Yavuz ile havaalanında görevli personel ve polislere hakaret eden İmamoğlu daha sonra kentten ayrıldı.

Ordu Valiliği: Yasal işlem başlatılacak

Ordu Valiliği, geçtiğimiz akşam yaşanan olaya ilişkin açıklama yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu ve kafiledeki kişilerin Ordu-Giresun Havalimanındaki tavrına ilişkin kamera kayıtlarının mevcut olduğu belirtilen açıklamada, başta vali olmak üzere polis memuru ve havalimanı görevlilerine edilen hakaretle ilgili yasal işlemin başlatılacağı vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 1999 yılında havalimanındaki VIP çıkış engeli yapıldığı ortaya çıktı.

1999 yılına ait bir gazetede yer alan haberde, "İstanbul Büyükşehir Belediye eski Başkanı Tayyip Erdoğan'ın Bodrum'a giderken kullandığı VIP salonuna dönüşünde izin verilmedi. Atatürk Havalimanı Mülki Amiri Saim Eskioğlu, Erdoğan'ın şu andaki durumunun, VIP yolcu listesine uygun olmadığını söyledi. Ailesiyle birlikte dün İzmir'e giden Erdoğan da 'VIP hasretinde değilim' dedi" ifadeleri kullanılıyor.

06/08/199 tarihli Sabah gazetesi arşivinde de haber şöyle yer alıyor: 

'VIP hasreti çekmiyorum' 

Her yerde çifte standart uygulandığını söyleyen Recep Tayyip Erdoğan, "VIP'ten rantiyeci çocuklarının nasıl yararlandığını ben biliyorum" dedi
İstanbul eski Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan leyleği havada gördü. Bodrum'da bulunan Adnan Şenses'i ziyaret ettikten sonra önceki gün İstanbul'a dönen Erdoğan bu kez de bir dostunu ziyaret için ailesiyle İzmir'e gitti.

Bodrum dönüşünde VIP kapısından giriş yapmasına izin verilmeyen Erdoğan, İzmir'e gitmek üzere geldiği alanda bu kez iç hatlar terminalini kullandı.

Erdoğan, VIP gerginliği konusunda, kendisinin hiç bir zaman ayrıcalıklı şeyler arayan biri olmadığını belirterek şunları söyledi: "Benim üzüldüğüm konu ülkemdeki standartların çift kollu olarak uygulanması. Ben VIP'ten kimlerin geçtiğini biliyorum. Çeşitli rantiye çevrelerinin torunlarına varıncaya kadar, ecdatlarına varıncaya kadar orayı nasıl kullandıklarını biliyorum. Hiç oradan geçmeye hakkı olmayanların nasıl geçtiğini biliyorum."

Bodrum'a gitmeden önce Vali'yle görüştüklerini ve VIP kullanmalarında herhangi bir sakınca olmadığını söyleyen Erdoğan, "Dönüşte VIP'ten çıkamayacağımızı söylediler. Bir gün önce başka, bir gün sonra başka" diye konuştu.

"Sözen de geçiyor"

Kendisinden önceki belediye başkanlarının şu anda VIP salonunu kullandığını da söyleyen Erdoğan, eski belediye başkanlarından Nurettin Sözen'in de VIİP'i kullandığını ve bu uygulamanın kendisine karşı olduğunu söyledi. Erdoğan "Mahkumiyetinizin bunda bir etkisi olabilir mi" şeklindeki soruya da "Hayır onunla hiç alakası yok. Kaldı ki VIP'ten geçmenin hasreti içinde değilim. Burası beni daha mutlu ediyor. Halkımla birlikte geçeceğim, onlarla iç içe olacağım" şeklinde cevap verdi.


Basında Fazilet Partisi ile ilgili yorumları hakkındaki soruları da yanıtlayan Erdoğan, hiçbir gazeteciye bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadığını belirtti.

Öte yandan Atatürk Havalimanı Mülki Amiri Saim Eskioğlu, Tayyip Erdoğan'ın şimdiki durumunun, VIP yolcu listesine uygun olmadığı için salona alınmadığını söyledi. Eskioğlu, "VIP salonunu kullanacak kişiler arasında yer alan birim (Büyükşehir Belediye Başkanları) diye açık olarak belirtilmiştir. Sayın Erdoğan'ın halen bu görevde olmaması nedeniyle normal prosedür uygulanmıştır" dedi.

Başbakanlık engeli

Erdoğan'ın giderken kullandığı VİP salonuna, İstanbul'a dönüşte alınmamasına Başbakanlık tarafından 04.10.1993 tarihinde yayınlanarak, ilgili kamu kuruluşlarına gönderilen 1993/42 sayılı genelge neden oldu. Genelgede, VIP salonlarından faydalanacaklar, salonların kullanım esasları, Türkiye uluslararası sivil hava trafiğine açık hava meydanlarında hizmetin verimli bir şekilde yerine getirilmesi ve kimlerin VIP salonlarından alınacağı, bu uygulama ile ilgili eseslar bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?