banner39

Erdoğan Halep'i Putin'in yüzüne anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'in de dinleyicileri arasında bulunduğu enerji kongresinde Halep'teki çocuklara bombalar yağdığını söyledi

Güncel 10.10.2016, 16:13 10.10.2016, 17:02
Erdoğan Halep'i Putin'in yüzüne anlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23. Dünya Enerji Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, kongre ile enerjinin barış ve adaletin aracı haline getirilmesinin sağlanmasının amaçlandığını söyledi.

Erdoğan, katılımcıları arasında Rusya Devlet Başkanı Putin'in de bulunduğu kongreye seslenişinde, Halep'te her gün ölen çocukları hatırlattı. Çocukların her gün gök yüzünden inen bombalar gördüğünü söyleyen Erdoğan, bunun yerine barışın getirilmesi için birlikte el ele verilmesi gerektiğini ifade etti.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

HALEP'İ  PUTİN'İN YÜZÜNE SÖYLEDİ

"Dünyanın dört bir yanından gelen siz değerli devlet başkanlarına, siz kıymetli katılımcılara sesleniyorum: Suriye'ye, Irak'a, Ortadoğu'ya huzur ve barış getirmek için gelin el ele verelim. Halep'teki küçük bir çocuk şöyle ufka baktığında içi umutla dolmalı ancak bugün Halep'te ufka bakan çocuklar sadece helikopterlerin ve uçakların kendilerini hedef alan bombalarını görüyor."

"Türkiye'de enerjinin her alanında ciddi bir yatırım potansiyeli mevcuttur. Bunun için tüm enerji şirketlerini ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyoruz. Türkiye'ye güvenen, ülkemize yatırım yapan asla pişman olmamıştır, bundan sonra da pişman olmayacaktır. Ülkemizin tarihinde sömürgecilik utancı yok. Afrika'ya yaklaşımımız çıkar kaygısı esasına dayanmıyor. Afrika'nın bizden beklentisi dayatma değil sorunlara çözüm üretmek.

Amacımız, bu kongrenin (23. Dünya Enerji Kongresi) hem enerji konusunda geleceğe yönelik vizyon ve senaryolar hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu bir zemin haline dönüşmesini hem de enerjinin barışın ve adaletin aracı haline getirilmesini sağlamaktır."

"TÜRKİYE ENERJİDE BÜYÜK ÖLÇÜDE DIŞA BAĞIMLI"

"Türkiye, enerjide büyük ölçüde dışa bağımlı bir ülkedir. Bunun yanında Türkiye, özellikle son 14 yıldır dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme performansına sahiptir. Bu durum, enerji talebimizin yılda yüzde 6 ile yüzde 8 arasında artış göstermesine yol açmıştır. Biz bu talebi karşılamanın yanında enerji arz güvenliğimizi sağlamak ve enerji sepetini çeşitlendirmek için de çalışıyoruz."

"ÇALIŞMALARIMIZI AFRİKA'DA YOĞUNLAŞTIRDIK"

"Enerji sorunu çözülmeden kalkınmadan, yatırımdan, büyümeden, sağlıktan, beslenmeden ve ısınmadan bahsedebilmemiz mümkün değil. Bakınız bugün dünya genelinde elektrikten mahrum olan 1.1 milyar insanın 650 milyonu Sahra Altı Afrika'da yaşıyor. Dünyanın kuzeyi zenginlik ve refah içinde yaşarken, güneyi en temel ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı çekiyor. Bölgedeki durumun aciliyeti nedeniyle çalışmalarımızı burası üzerinde yoğunlaştırdık."

"SENE SONUNDA KRİTİK ADIMLAR ATACAĞIZ"

"TANAP'ı inşa ediyoruz. Türk Akımı projesi ile ilgili çalışmalar sürüyor. Sene sonunda kritik adımlar atacağız.

Önem verdiğimiz bir diğer alan da nükleer enerjidir. 2010 yılında Rusya Federasyonu ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nin gerçekleştirilmesine yönelik bir hükümetlerarası anlaşmayı imzaladık. Japonya'yla da Karadeniz kıyısında tesisine karar verilen Sinop Nükleer Güç Santrali Projesi için bir anlaşma yaptık. Şimdi de üçüncü nükleer santral projesini hayata geçirmenin arayışı içindeyiz. Zira ileri teknoloji noktasında, bizim ciddi noktada bir enerji potansiyeline ihtiyacımız var. Hedefimiz, önümüzdeki yıllarda elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 10'unun nükleer enerjiden karşılanmasıdır."

"TÜRK AKIMI ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR"

"Rusya'nın hali hazırda Balkanlar üzerinden aldığımız gazı doğrudan Karadeniz üzerinden ülkemize sevk etmeyi öngören Türk Akımı Projesi'ne de —şu anda çalışmalarımız devam ediyor- buna olumlu bakıyoruz. Bu projenin ikinci aşaması, Avrupa doğalgaz piyasalarındaki gelişmelere bağlı olarak geliştirilecektir."

"DOĞU AKDENİZ GAZI DA YENİ BİR ALTERNATİF"

"Diğer taraftan Doğu Akdeniz gazı da kaynak çeşitlendirme çalışmalarımızda yeni bir alternatif durumuna geliyor. Yapılan araştırmalar, bu gaz için en karlı ve ekonomik güzergahın Türkiye olduğunu gösteriyor. Ülkemizin doğalgaz ve enerji ticaret merkezi haline gelebilmesi adına yeni ve önemli yatırımların arifesindeyiz. Bu senenin sonunda ve 2017 yılında çok kritik adımlar atacak, bu alanda büyük yatırımlar gerçekleştireceğiz. Böylece doğalgaz ticaretinde bölgemizdeki tüm ülkeler için güvenilir bir ortak haline gelme hedefimize bir adım daha yaklaşacağız."

 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?