banner39

Erdoğan: İran herkese serbest bize yasak

Başbakan Erdoğan, İran'a yönelik amborgonun batılı ülkeler tarafından delindiğini ancak Türkiye'ye müsaade edilmediğini söyledi

Güncel 07.06.2014, 12:59 07.06.2014, 14:56
Erdoğan: İran herkese serbest bize yasak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'nde konuşan Başbakan Erdoğan, İran'a batılı şirketler tarafından her türlü ürünün satıldığını, ancak benzer satışların Türkiye tarafından yapılmasına müsaade edilmediğini söyledi.

İran'a yaptırım uygulandığına değinen Erdoğan, başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerin hepsinin, İran'a ürünlerini sattığını ancak Türkiye'nin ürünleri için her türlü engelin konulmaya çalışıldığını dile getirdi.

Erdoğan, bununla ilgili adımlar attıklarını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kendileriyle bunları da çok açık, net konuşmak zorundayız. Çünkü bugün Batı'nın, gelişmiş ülkelerinin ürünleri, o veya bu yolla İran'a girerken bizim ürünlerimiz niye girmesin? Bizim için önemli bir piyasa, önemli bir pazar orası. Aynı şey Irak için de geçerli. Bu ülkenin en büyük bankalarından biri olan işte bu Halkbank neden hedef yapıldı burası önemli. Çünkü büyüyordu ve uluslararası rekabette 'Ben de varım' diyordu. Halkbank, büyüyen Türkiye'nin yükselen gücü olarak kendisini dünyada hissettiriyordu.

Bakın bir soru daha. Adana'da çevrilen tırları, bu ülke henüz sorgulamadı. Bir ülkenin istihbarat teşkilatının Suriye'ye yardım taşıyan tırları neden durdurulur? Oradaki mücadeleyi veren Türkmen kardeşlerimize yardım götüren bu tırlar neden durdurulur? Neden bunlar dünyayla paylaşılır? Bu soruyu sormamız lazım. Burada amaç, gaye ne? Türkiye'nin bu yardım operasyonundan Türkiye düşmanları dışında kim rahatsız oluyor? Aslında amaç da hedef de gaye de belli. Adana'da MİT tırları değil, büyüyen Türkiye, yükselen Türkiye, yeni Türkiye durdurulmak istendi."

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?