banner15

Erdoğan: Münbiç'te kararlıyız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki 29. Muhtarlar Toplantı'sında konuştu

Erdoğan: Münbiç'te kararlıyız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen "29. Muhtarlar Toplantısı"nda Adana, Ardahan, Balıkesir, Bilecik, Çorum, Erzurum, Kars, Kırklareli, Mersin, Rize, Siirt, Sinop, Tekirdağ ve Tokat'tan gelen muhtarlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün bazı gazeteler, baktım şunu söylüyor, 'Erdoğan, bir Misakı Milli dedi, ortalığı karıştırdı.' Ben demedim, tarih bunu böyle kaydetti. Tarihin kaydına girmiş olan böyle bir gerçeği biz unutacak mıyız, bunları konuşmayacak mıyız? Bizim hiçbir ülkenin topraklarında gözümüz yok. Tam tersine biz, bu ülkelerin topraklarında gözü olanlara, bu ülkelerde yaşayan kardeşlerimizi etnik ve mezhep esaslı ayrıştırmalarla yeni çatışmalara sürüklemek isteyenlere karşıyız. Biz bunu yapmaya çalışıyoruz." dedi.

"MÜNBİÇ'İ PYD'DEN TEMİZLEMEKTE KARARLIYIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "En kısa sürede Münbiç'i terör örgütü PYD'den temizlemekte kararlıyız." dedi.

Erdoğan, "Türkiye, Irak'ta ve Suriye'de yaşanan her gelişmenin içinde mutlaka yer alacaktır. Terör örgütlerine karşı verdikleri mücadelede, gerekiyorsa diplomatik ve askeri gücümüzle de oralardaki kardeşlerimizin yanlarında bulunmakta kararlıyız." diye konuştu.

"BİZE PENÇESİNİ ÇIKARTANLARIN TIRNAKLARINI SÖKMEKTEN ÇEKİNMEYİZ"

Erdoğan, "Bizim hiç kimseye karşı husumetimiz, ön yargımız, kompleksimiz yok. Bize dost elini uzatan herkesin elini tutarız. İşte Balkanlardaki, Orta Asya'daki, Güney Asya'daki, Afrika'daki nice dost ülkeler ve halkları. Bununla birlikte, bize pençesini çıkartanların tırnaklarını sökmekten de çekinmeyiz." diye konuştu.

"KİM MAĞDURİYET EDEBİYATI YAPIYORSA, İHANET İÇİNDEDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kim ki bunlarla ilgili FETÖ terör örgütünün mensupları sebebiyle mağduriyet edebiyatı yapıyorsa kusura bakmasınlar, ihanet içindedir. Kimse bize gelip de bu konuda akıl vermesin. O aklı kendilerine saklasınlar." ifadelerini kullandı.

"HALEP'LE İLGİLİ SORUNUMUZ YOK AMA İTİRAZLARIMIZ VAR"

Erdoğan, şimdi ise Dabık'tan El Bab'a doğru gidildiğine işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu arada bir terör örgütü, PYD-YPG, ona karşı da gerekli mücadele nerede karşımıza çıkarsa o da veriliyor. Şimdi El Bab'tan Münbiç'e doğru... Bizim Halep'le ilgili şu anda bir sorunumuz yok ama itirazlarımız var. Bunu da muhataplarımıza söylüyoruz. Bunu Sayın Putin ile de görüştüm, 'Halep halkını artık huzura kavuşturalım.' dedim. Halep'te terör grupları... Bu terör gruplarına karşı müşterek mücadeleyi verelim ama Halep, Haleplilerindir. Bunu açıklamamız lazım. Halep'in üzerinde bir hesaba girmek doğru olmaz. Çünkü bizim Halep'le tarihi, kültürel, akrabalık bağlarımız var. Halep'te böyle bir işgal yapılacak olursa bu insanların gideceği tek yer var, Gaziantep, Kilis."

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 17:07
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35