banner39

Erdoğan, Neçirvan Barzani'yi kabul etti

Ankara'da Başbakan Yıldırım ve Bakan Çavuşoğlu ile görüşen Barzani, İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi. Görüşme gündeminde, bölgesel konuların yanı sıra tutuklu HDP milletvekillerinin de olduğu öne sürülüyor

Güncel 23.11.2016, 14:10 23.11.2016, 16:19
Erdoğan, Neçirvan Barzani'yi kabul etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'ye ziyarette bulunan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. İstanbul Mabeyin köşkündeki görüşme 14 sularında başladı ve 1,5 saat sürdü.. Görüşmede ele alınacak konular arasında Haşdi Şabi'nin yakın dönemde başlayan Telafer harekatı ile Sincar'daki gelişmeler de bulunuyor. Bazı kaynaklar, görüşmede tutuklanan HDP'li vekillerin de gündeme geldiğini iddia ediyor.

İLK DURAĞI BAŞBAKAN YILDIRIM'DI

Neçirvan Barzani ilk olarak Başbakan Yıldırım ile görüştü. Görüşmede, Musul operasyonunda gelinen son aşama başta olmak üzere Irak'ta yaşanan gelişmeler, terörle mücadele ve Türkiye ile IKBY arasındaki iş birliği konuları ele alındı, bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Bu bağlamda, Başbakan Yıldırım ve Barzani, DEAŞ ve PKK başta olmak üzere, Irak'ın huzur ve istikrarını hedef alan terör örgütleriyle mücadelede iş birliğine devam edilmesi ve Türkiye ile IKBY arasında geniş bir alana yayılan ilişkilerin daha da ileri bir seviyeye taşınması için karşılıklı çabaların sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.

Barzani'nin bir diğer görüşmesi ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile oldu. Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmede, ikili ve bölgesel konular ile son gelişmeler ele alındı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?