Erdoğan 'protokol valisi olmayın' demişti

Bartın Valisi'nin medya önünde protokolü bilmeyen Saadet Partilileri azarlaması, Erdoğan'ın bir hafta önce 'protokol valisi olmayın' tavsiyesini hatırlattı

Erdoğan 'protokol valisi olmayın' demişti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bartın Valisi Bülent Savur, Saadet Partisi'ni ziyaretinde kendisini il başkanı yerine yardımcısının karşılamasına tepki gösterince akıllara Erdoğan'ın bir hafta önce valilere yaptığı tavsiyeleri akla getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Vilayetler Evi'ndeki Valiler Buluşması'na katıldığı gün valilere bir çok tavsiyelerde bulunmuştu. 

Başbakan Erdoğan valilere sıradanlığı bırakmaları tavsiyesinde bulunarak, "Protokol valiliği yapmayacağız. Biz tam manasıyla halktan biri gibi olacağız. Ve halk bizi gördüğü zaman kendini bulacak" demişti.

"NEFİS MUHASEBESİ YAPMAMIZ LAZIM"

Ayrıca Erdoğan, "Bu millet inanın her şeyin en iyisini ama en iyisini ziyadesiyle hak ediyor. Bizim ne hükümet olarak ne valiler olarak, ne belediye başkanları olarak şehirlerimizde yaşayan kardeşlerimize 'size yol yaptık daha ne istiyorsunuz' deme hakkımız yok ve olamaz. Veya onlara gidip 'size hastane yaptık, okul yaptık, konut yaptık, daha ne istiyorsunuz' deme hakkına, haddine sahip değiliz" diye konuştu. Erdoğan, valilere seslendiği konuşmasında " 'Kurttan bana ne, koyundan bana ne' deme makamında değiliz.

Hiç kimse bizi özellikle söylüyorum, 'kurt koyunu kaptı' diye suçlamasa, itham etmese bile bizim bunu kendimize dert etmemiz, bunun muhasebesini yapmamız, akşam başımızı yastığı koyduğumuzda acaba 'bunu önleyebilir miydim, nasıl önleyebilirdim' diye kendimize sormamız lazım. İşte bu bir nefis muhasebesidir, bunu yapmamız lazım" şeklinde konuşmuştu.

"PROTOKOLÜ ÖĞRENİN"

Karşılamanın ardından partililerin, il başkanlığı odasında ağırladığı Vali Savur, il başkanı ve teşkilat mensuplarını tanıtan İl Başkan Yardımcısı Sinoplu'nun sözünü keserek ''Burada il başkanı kim? Beni aşağıda il başkan yardımcısı mı karşıladı? Burada bir yanlış var. Ben buraya yardımcımı mı göndermedim. Bunları öğrenin. Kaldı ki, yardımcımı da başkan karşılar. Ben dedim ki, herhalde il başkanlığını beyefendi aldı, beni o karşılıyor. Bunları öğrenin yanlış yapıyorsunuz. Eğer beni il başkan yardımcısının karşıladığını bilseydim buraya girmezdim. Ben cumhurbaşkanının temsilcisiyim bu memlekette. Beni il başkan yardımcısı karşılayamaz. Arkadaşlar siz siyaset adamısınız. Maksatlı yapmadığınızı biliyorum. Protokolü öğrenin''

''HALEN KONUŞMAYA DEVAM EDİYORSUN''

Vali Savur'un bu sözlerinin ardından Sinoplu, il başkanı ve teşkilat mensuplarını tanıtmaya devam etti.

Savur, yine Sinoplu'nun sözünü keserek ''Halen konuşmaya devam ediyorsun. Şu an burada konuşacak olan il başkanıdır. Bu şekilde olursa ben burayı terk ederim. Şu an konuşacak il başkanıdır. Sevgili başkanım lütfen. Bu kadar laftan sonra hala yanlışta ısrar ediyorsunuz yahu. Lütfen çok rica ediyorum. Ben ilk defa size iadei ziyarete geliyorum. Ben burada cumhurbaşkanı, başbakanı, bakanlar kurulunu temsil ediyorum. Ben size hak ettiğiniz değeri verdiğim için buradayım'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2013, 18:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35