banner15

Erdoğan: Uçuşa yasak bölge için çalışıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçuşa yasak bölge için Obama ve Putin ile işbirliği içinde olduklarını söyledi

Erdoğan: Uçuşa yasak bölge için çalışıyoruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile uçuşa yasak bölge konusunda süreci çalıştırdıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin'deki G20 Zirvesi'nin ardından basın toplantısında konuştu. Erdoğan "Suriye krizi, bir yandan ülke içinde can kayıpları ve terör örgütlerinin faaliyetleri, diğer yandan da tetiklediği sığınmacı dramıyla dünyanın kanayan yarası olmayı bugün de sürdürüyor. Batı ülkelerinin bilhassa sığınmacı sorununda takındıkları güvenlikçi ve hatta ırkçı tavır insanlık adına utanç vericidir. Şu an itibarıyla Suriye'de öldürülenlerin sayısı 600 bini aşmıştır. 600 bin insanın öldürüldüğü bir yerde hala katil Esed'in görevinde kalmasını, durmasını savunmak bana öyle geliyor ki insanlık adına bizler için utanç vericidir." dedi.

"FETÖ DENİLEN BU ÖRGÜTÜN KÜRSEL BİR ŞEBEKE OLDUĞU UNUTULMAMALIDIR"

"FETÖ denilen bu örgütün, Türkiye dışında 170 ülkede daha faaliyet gösteren küresel bir şebeke olduğu unutulmamalıdır.", diyen Erdoğan, "Dini inanç, eğitim ve hayırseverlik gibi insani duyguları, ticari ilişkileri istismar ederek kendisine alan açan bu örgüte karşı tüm dünyayı duyarlı olmaya davet ediyorum." şeklinde konuştu.

"TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI İLKELİ BİR MÜCADELEYİ DERHAL BAŞLATMALIYIZ"

Terör örgütlerini ayrı tutan anlayışın reddedilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"DAİŞ'i, PKK'yı, PYD, YPG'yi, FETÖ'yü ayrı tutan anlayışı hep birlikte reddetmeli, tüm terör örgütlerine karşı ilkeli bir mücadeleyi derhal başlatmalıyız. Biz, ne pahasına olursa olsun terörizmle mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdürmekte kararlıyız. Gerek Cumhurbaşkanı olarak şahsım, gerekse hükümetimiz bu konuda kararlıdır. Türkiye'nin Cerablus Operasyonu bu konudaki kararlılığının ifadesidir. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülkemizde ilan edilen Olağanüstü Hal sadece, FETÖ yapılanmasıyla daha etkin ve süratle mücadele etme, bu doğrultuda gereken yeniden yapılanma çalışmalarını yürütme amacına yöneliktir."

"DÜĞÜN SALDIRISI BİZİM İÇİN KESİN BİR BAŞLANGIÇ OLMUŞTUR"

Gaziantep'te düğüne yapılan terör saldırısının kesin bir başlangıç olduğunu ifade eden Erdoğan şunları söyledi:

"Suriye'nin kuzeyindeki bu operasyonlarımız, Suriye'nin toprak bütünlüğüne Türkiye'nin bir müdahalesi değil, tamamıyla ilk etapta Cerablus bizim sınırımızdır. Cerablus'tan maalesef aylardır bizim topraklarımıza roketatarlarla atışlar yapılmaktadır. İşte en son bir düğünde ne yazık ki 14 yaşındaki bir çocuğun bedenine bombalar bağlanmak suretiyle düğünde patlatılmış ve bunun neticesinde 56 kişi ölmüştür, 100'e yakın da yaralı var. Bu olay, bizim için kesin bir başlangıç olmuştur."

"CERABLUS'A KENDİ İNSANI YERLEŞTİ"

IŞİD’den alınan Cerablus'a, Cerablus sakinlerinin yerleştiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Cerablus'a Suriye'deki Cerablus'un halkı olan ılımlı muhaliflerle beraber girdik ve o ılımlı muhaliflerle beraber girmek suretiyle Cerablus'tan DAİŞ'i atmış olduk. Şu anda Cerablus'ta DAİŞ yok, tamamıyla boşaltıldı oralar. Şimdi oraya Cerablus'un kendi insanı yerleşti. Nüfusu yaklaşık 100 bin olan Cerablus sakinleri, artık güle oynaya çocuklarıyla oraya yerleşmiş durumdalar.

UÇUŞA YASAK BÖLGE

"Şu anda Sayın Obama ve Sayın Putin'in Suriye'nin kuzeyindeki bu operasyonlarımız, Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne müdahale değildir. Cerablus bizim sınırımızdır. Havanlarla topraklarımıza atışlar yapılmaktadır. Bir düğünde 14 yaşındaki bir çocuğun bedenine bombalar bağlanmak suretiyle 56 vatandaşımız ölmüştür. Ben, bu ailelerin yaralılarını hastanede ziyaret ettim, o hallerini gördüm. Bu dayanılır bir şey değil. Bu bizim için kesin bir başlangıç olmuştur. Cerablus'a ılımlı muhaliflerle girdik ve DAİŞ'i atmış olduk. Tamamiyle boşaltıldı oralar. Oraya Cerablus'un kendi insanı yerleşecek. 100 bin nüfuslu Cerablus sakinleri güle oynaya yerleşmiş durumda. Yeni bir hamle de Kilis'in karşısında Çobanbey diye bir bölge var. Yine ılımlı muhaliflerle birlikte o bölgeye yönelik, orası da DAİŞ'ten temizlendi. Böylece Fırat'a kadar birleştirilmiş durumda. Bizdeki Suriyeli vatandaşlar, Suriye'den iltica etmek isteyenler kendi evlerinde daha huzurlu yaşama imkanı bulacaklar."

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2016, 16:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48