Erdoğan: Uygurlara baskı haberleri istismar amaçlı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin ziyareti öncesi yapılan Uygur haberlerinin önemli bir kısmının yalan olduğunu savunarak düzenlenen saldırıların manidar olduğunu söyledi

Erdoğan: Uygurlara baskı haberleri istismar amaçlı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Türkistan’daki Çin zulmü ile ilgili medyada yer alan haberlerin büyük bir kısmının yalan olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda büyükelçilere verilen iftarda konuşan Erdoğan, Çin seyahati öncesi İstanbul'da Doğu Asyalılara yönelik saldırıları manidar bulduğunu kaydetti.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygur Türklerinin oruç tutmalarının engellendiği iddialarına değinen Erdoğan, "Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur özerk bölgesinde yaşayan kardeşlerimize baskı yapıldı iddiaları kamuoyumuzda hassasiyetlere yol açtı. Medyada dolaşan, büyük bir kısmı da yalan ya da istismar olan bu haberlerden sonra İstanbul'da asla tasvip etmediğimiz olaylar yaşandı." dedi.

Erdoğan, Çinli turistlere ve Tayvan Konsolosluğu’na düzenlenen saldırılara da değinerek "Ülkemize gezmeye, yaşamaya gelen Doğu Asyalı tüm misafirlerimizin can ve mal güvenliği bizim namusumuzdur. İstanbul'da yaşanan provokatif olaylar bize yakışmaz. Provokatörlerin oyununa gelmeyin" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 11:00
banner53
YORUM EKLE

banner39