Erdoğan - Zana görüşmesi yakında

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Erdoğan'ın Zana'nın yanı sıra bölgedeki kanaat önderleri ve aşiret liderleri ile de görüşeceğini söyledi

Erdoğan - Zana görüşmesi yakında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cenevre'de toplantıya katılacakların önceden belirlendiğini ifade ederek, "Müzakerelere bu gruplar çerçevesinde başlanacak, biz en üst düzeyde temsil edileceğiz" dedi. Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Leyla Zana'nın yanı sıra bölgedeki kanaat önderleri ve aşiret liderleri ile de görüşeceğini söyledi.

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında açıklamalar yaparak gazetecilerin sorularını cevapladı.

Dış politika konularında da açıklama yapan Kalın, Cenevre Konferansı'nda Türkiye'nin temsil edilmesi ve PYD'nin katılması konusuna değindi. Kalın, toplantının 25 Ocak'ta başlamasına karar verildiğini ancak toplantıya hangi grupların katılacağı meselesinin uzaması nedeniyle cuma gününe alındığını ifade etti.

Kalın, şunları kaydetti:

"Orada müzakerelere katılacak grupların kimler olacağı çok önceden belirlenmişti. Hatırlarsanız Riyad'da Suriye muhalefeti toplantısı yapıldı ve oraya Cenevre görüşmelerine katılacak bütün gruplar davet edildi, bunların kim olduğu ilan edildi. Bunlardan bir Suriye istişare heyeti ya da müzakere heyeti oluşturuldu. Bunun başına da Riyad Hicab getirildi. Bu dediklerimiz aralık ayında yapıldı ve bitti.

Şimdi o süreçte PYD konusu hiç gündeme gelmemişken yani geldiği halde devre dışı bırakılmışken şimdi tekrar bir son dakika hamlesiyle PYD'yi Cenevre görüşmelerine katmaya çalışmak şu ana kadar yürütülen çalışmalara ve müzakerelere aykırı bir durum. Biz bunu açık bir şekilde ifade ettik. Orada fiili durum yaratan, diğer grupların üzerine baskı kuran ve şu ana kadar Suriye muhalefetinin yanında yer almayan, rejimle şaibeli ilişkilerine devam eden, PKK terör örgütüyle kirli ilişkilerine devam eden bir grubun orada Suriye Kürtlerini temsilen bulunma iddiası elbette kabul edilebilir bir şey değil. Bu sadece Türkiye'nin değil diğer ülkelerin de kabul ettiği bir nokta olduğu için de dün itibariyle nihai karar verildi. Müzakerelere bu dediğim gruplar çerçevesinde başlanacak, orada da biz en üst düzeyde temsil edileceğiz."

Kalın, Türkiye-Suriye sınırında hiçbir terör örgütünün fiili bir durum yaratmasına müsaade edilmeyeceğini belirtti.

"TÜRKİYE'NİN SURİYE KÜRTLERİ İLE HERHANGİ BİR SORUNU YOKTUR"

Cenevre'de yapılacak görüşmelerde, Suriye Kürtlerinin de diğer gruplar gibi temsil edildiğini aktaran Kalın, "Bizim karşı olduğumuz PKK iltisaklı grupların Suriye Kürtlerinin temsilcisi gibi masaya oturma talebidir. Bunun sahada böyle olmadığını biliyoruz. Bu örgütün ve ilgili grupların bir tarafta Esed rejimiyle bir tarafta PKK terör örgütüyle, başka gruplarla ne tür ilişkiler içerisinde olduğu herkesin malumudur. Dolayısıyla burada özellikle Suriye Kürtleri bağlamında yer yer Türkiye'ye yönelik ithamların da aslının olmadığının bir kez daha altını çizmek isterim. Türkiye'nin Suriye Kürtleri ile herhangi bir sorunu yoktur" değerlendirmesinde bulundu.

"ÇAĞRILARIN ADRESİ TERÖR ÖRGÜTÜDÜR"

Kalın, "Zaman zaman bize yapılan 'çatışmalar dursun, operasyonlar durdurulsun, şu yapılsın bu yapılsın' türü çağrıların doğru adresi 'terör örgütüne silah bırakma' çağrısıdır. Bizim onlara da çağrımız, bize, kamu düzenini kurmak için yaptığımız faaliyetlerle ilgili çağrı yapmak yerine, terör örgütüne ve onların bağlı olduğu gruplara silah bırakmaları yönünde çağrı yapmalarıdır" dedi.

"Terör örgütü ile yapılan mücadelenin hiçbir zaman Kürtlerle yapılan bir mücadele olmadığını" vurgulayan Kalın "Bunun tersini iddia etmek, terör örgütünün Kürtleri temsil ettiğini, hatta onları eşitlemek anlamına gelir ki bunun hakikatlerle bir ilgisi olmadığı çok açık bir şekilde ortadadır. Terör örgütünün kendini Kürt vatandaşlarımızın hamisi, temsilcisi gibi gösterme gayreti olabilir, bu bir propagandadan ibarettir" şeklinde konuştu.

"DEVLETİN İMKANLARINI DEVLET ALEYHİNE KULLANMAYA ÇALIŞANLARA KARŞI"

İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kaymakamlarla buluşmasında kullandığı “Gerekirse mevzuatı bir kenara koyun” ifadesiyle ilgili yaşanan tartışmalara ilişkin şunları kaydetti:

“Özellikle son aylarda Doğu ve Güneydoğu’da belli belediyelerin ne tür yasa dışı faaliyetler içinde olduğunu biz gördük. Bunu yasal çerçeveye, kılıfa uydurmaya çalışıyor olabilirler. Ama bu hendeklerin çukurların hangi makinalarla ne tür imkanlarla kazıldığı artık herkes tarafından biliniyor. Dolayısıyla burada Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı doğrudan bununla ilgilidir yani devletin verdiği imkanları devlet aleyhine kullanmaya çalışanların önüne geçmek amacıyla yapılmış bir çağrıdır” dedi.

ERDOĞAN – ZANA GÖRÜŞMESİ

Kalın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile HDP Milletvekili Leyla Zana arasında gerçekleşecek görüşmenin program uygun olduğu zaman gerçekleşeceğini söyledi.

Sözcü Kalın görüşmeyle ilgili oalrak "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Leyla Zana arasında bir görüşme gerçekleşip gerçekleşmeyeceği" sorusuna Kalın, "Leyla Zana Hanımefendi ile görüşme meselesi özel kalemler şu anda takip ediyorlar. Zannediyorum hem Cumhurbaşkanımızın hem Leyla Hanım'ın, ki kendisi şu anda yurt dışındaymış, programlarının uygun olduğu bir zamanda bu kabulün gerçekleşmesi için arkadaşlarımız çalışmalarını yürütüyorlar" ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın Erdoğan'ın ayrıca bölgedeki kanaat önderleri ve aşiret reisleri ve önde gelenlerle de görüşmeler yapacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 14:31
banner53
YORUM EKLE

banner39