banner39

Erdoğan'a dünyadan tebrikler sürüyor

Katar, Somali, Cibuti ve Etiyopya, Başbakan Erdoğan'ı tebrik etti

Güncel 11.08.2014, 21:33 12.08.2014, 00:05
Erdoğan'a dünyadan tebrikler sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkez

Katar, Somali, Cibuti ve Etiyopya, cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik etti. 

Katar resmi haber ajansı QNA'da yer alan habere göre, Emir Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Erdoğan'ı arayarak seçimdeki başarısından dolayı tebrik etti ve başarısının devamını diledi.

Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh de Erdoğan'a gönderdiği kutlama mesajında, cumhurbaşkanlığı yarışından galip çıkan Erdoğan'ın başarısının "geçmiş yıllarda izlediği başarılı siyasi ve ekonomi politikasının bir sonucu olduğunu" belirtti. Guelleh mesajında, "Erdoğan'ın kazanmasının ardından Türkiye'nin Cibuti başta olmak üzere Afrika ortaklığının güçleneceğini" vurgulayarak, ülkesinin, iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerlemesini istediğini kaydetti.  

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, "Türk halkı, Erdoğan'ı cumhurbaşkanı seçerek geleceğini belirledi. Erdoğan, kıtlık ve kuraklığın sardığı bir zamanda Somali halkı için büyük bir gayret sarfetti. Somali toplumu, yeni Türkiye Cumhurbaşkanı'nın elde ettiği başarıdan memnuniyet duyacaktır" ifadesini kullandı.  

Etiyopya Başbakanlık Sözcüsü Jatachev Redda, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı görevine gelmesinin Türk-Afrika dostluğuna da katkı sağlayacağını ifade etti.  

Kuveyt'teki Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın siyasi kanadı İslami Anayasa Hareketi Partisi (HADES) Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed ed-Delal da "Erdoğan'ın başarısı sadece, Türkiye'ye özel değil bilakis başarılı bir yönetimin gerçekleştirilmesi ve devletlerin kalkınmasında İslami ve küresel bir model. Dolayısıyla onun başarısı, milyonlarca insanın başarısı demek" yorumunu yaptı.

ERDOĞAN'A BİR TEBRİK DE FİLİSTİN'DEN

Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a dünya liderlerinden tebrik mesajları gelmeye devam ediyor. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Makedonya Cumhurbaşkanı Gorge İvanov, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Hamas Siyasi büro Şefi Halit Meşal, Erdoğan'ı arayarak tebriklerini iletti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniye, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanlığı seçimindeki zaferinden dolayı kutladı.

Abbas, Başbakan Erdoğan'a gönderdiği telgrafta, "Filistin Devleti ve kendi adına cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gösterdiği başarıdan dolayı Erdoğan'ı kutladığını, Türk halkının refah ve istikrarının sağlanması için yeni görevinde de başarılar dilediğini" ifade etti.

Elde edilen kazanımların ve başarıların korunması dileğinde bulunan Abbas, "iki ülke halklarının çıkarları için Erdoğan ile çalışmayı sürdürmeyi istediğinin" altını çizdi.

Heniyye de Başbakan Erdoğan'ı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gösterdiği başarıdan dolayı kutladı. Heniye, yaptığı açıklamada "Muzaffer Gazze'den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki başarısından dolayı tebriklerimizi iletiyor, kardeş Türkiye halkını da büyük demokrasi başarısından dolayı kutluyoruz" ifadesini kullandı. 

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?