banner15

Erdoğan'dan Almanya'ya 'mülteci' ikazı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu'nda Almanya'ya kendi soykırım tarihleri hatırlatması yaparak 'meselelere hakkaniyetle bakılmazsa Avrupa sorunlarına set görevinden vazgeçeceğini' söyledi

Erdoğan'dan Almanya'ya 'mülteci' ikazı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Ermeni Soykırımı'nı tanıyan Almanya Federal Meclisi'nin kararına "Ey Alman siyasileri eğer samimiyseniz biz bütün arşivlerimizi açtık. Varsa siz de açın ama buna yüreğiniz yetmez" sözleriyle tepki gösterirken "Avrupa'nın sorunlarına set olmaktan çıkarız" sözleri göçmenler konusunda Almanya'ya mesaj olarak yorumlandı.

Afrika gezisinin ardından Türkiye'ye dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde (TİM) yaptığı konuşmada Almanya'ya sert eleştiriler getirdi:

"Hala Gezi olaylarına ağaç meselesi diye, 17-25 Aralık darbe girişimine hukuk operasyonu diye, bölücü terör örgütünün eylemlerine demokratik tepki diye bakanlar varsa, izanından şüphe ederim. Alman Parlamentosu'nun aldığı son karar da bu zincirin son bir halkasıdır."

Erdoğan kararı eleştiren konuşmasında Almanya'yı işaret ederek "devletlerin, başka ülkelerle ilgili karar vermeden önce kendi tarihine yakından bakması gerektiğini" savunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradan Almanya'ya ve tüm Avrupa'ya şu mesajı tekrar vermek istiyorum: Ya gündemimizdeki meseleleri hakkaniyetli bir şekilde çözüme kavuştururuz ya da Türkiye, Avrupa'nın sorunlarının önünde bir set olmaktan çıkar, sizi dertlerinizle başbaşa bırakırız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu'ndaki konuşmasından satır başları şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Tüm dünyaya sesleniyorum. Beğenirler beğenmezler. Bizim Ermeni meselesindeki tavrımız en başından beri nettir. Biz soykırımın ithamını asla kabul etmiyoruz. Birinci Dünya Savaşı şartlarında, ülkemizin dört bir yandan kuşatma altına alındığı bir dönemde, elbette Anadolu'da asayişi sağlamak amacıyla birtakım tedbirler alınmıştır. Eğer bu meseleyi gündeme getirenlerin amacı, ki çocuk o, anlamaz o işlerden, çıkmış Alman Parlamentosu'na böyle bir metni gönderiyor. Senin bunlardan haberin var mı ya? Tarih bilincin nedir senin? Arşiv bilincin nedir senin? Acaba hangi arşive girdin. Bunları bunlara bir sormak lazım. Almanya'da doğmuş, Almanya'da büyümüş veya burada doğmuş ondan sonra Almanya'ya gitmiş. Nereye gidersen git? Tayyip Erdoğan'a küfür etmek sana bir şey kazandırmaz. Fakat ben bu kadar koskoca bir Alman Parlamentosu'nun bunların arkasına takılmasına hayret ediyorum. Eğer samimiyseniz, eğer dürüstseniz, ey Alman siyasileri sizlere sesleniyorum. Biz bütün arşivlerimizi açtık, açık tutuyoruz. Varsa sizin arşivleriniz siz de açın. Gelin çalıştıralım buradan karar verelim."

"DELİKANLI OLUN CİĞERİMİ YİYİN"

Ermeni tasarısını kabul eden Almanya'ya ve mülteci anlaşmasında Avrupa'nın tavrına sert tepki gösterip, 'Karşımıza Ermenileri, terör örgütlerini sürmeyin. Delikanlı olun benim ciğerimi yiyin.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı) Bir meselenin, özellikle bu meselenin Ermenilerin hakkını, hukukunu korumak olmadığını, bunun sadece bir istismardan, bir araçtan ibaret olduğunu gayet iyi biliyoruz. Umarım Ermeniler de bu gerçeğin farkına varırlar ve kendilerini kullandırmaktan vazgeçerler. Şu anda ülkemde 100 bine yakın Ermeni var. Bunların yarıya yakını bizim vatandaşımızdır. Şu anda bizim ülkemizde yaşıyorlar, burada çalışıyorlar ama bir de bizim vatandaşımız olmayan bir o kadar da şu anda Türkiye'de Ermeni var. Biz eğer bu noktada böyle bir hassasiyeti gözetmemiş olsak şu anda bizim vatandaşımız olmayan Ermenileri biz niye ülkemizde tutalım? Şu anda Avrupalıların yaptığı gibi biz de onları Ermenistan'a göndeririz. Yaparız bunu. Şu anda mültecileri Avrupa alıyor mu kapısından içeri? Neler yaptıklarını görüyoruz değil mi? Ama Türkiye şu anda 3 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Bizim aramızda bu fark var."

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 20:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48