banner15

Erdoğan'dan Japonya başbakanına dayanışma mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Japonya) Başbakan Abe'nin bu ziyaretinin iki halk arasındaki kadim dostluk ve dayanışma bağlarını daha da pekiştireceğine inanıyorum"

Erdoğan'dan Japonya başbakanına dayanışma mesajı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe'yi Mabeyn Köşkü'nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Japonya Başbakanı Abe'yi Yıldız Sarayı'ndaki Mabeyn Köşkü'nde basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "(Japonya) Başbakan Abe'nin bu ziyaretinin iki halk arasındaki kadim dostluk ve dayanışma bağlarını daha da pekiştireceğine inanıyorum" dedi.

aponya Başbakanı Shinzo Abe, terör ve mülteci sorunu konusunda G20 liderlerinin güçlü mesajlar vermesi konusunda Türkiye ile görüş birliğine vardıklarını bildirdi.

Abe, Mabeyn Köşkü'nde ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısında konuştu.

Shinzo Abe, daha önce Marmaray'ın açılışı dolayısıyla geldiği İstanbul'u ve Türkiye'yi yeniden görmenin mutluluğunu yaşadığını, Türkiye'de 150 yıldır düşlenen Asya ve Avrupa yakalarını birleştiren demiryolu projesini Recep Tayyip Erdoğan ile hayata geçirmiş olduklarını gururla, sevinçle yeniden hatırladığını anlattı.

Abe, "Bu yıl Ertuğrul Fırkateyni faciasının 125. yıl dönümü. Aynı zamanda İran-Irak Savaşı'nda Japonlar'ın Türkiye tarafından kurtarılmasının 30. yıl dönümü. Biz kısa süre içerisinde 2. zirve görüşmemizi gerçekleştirdik. Türkiye-Japonya arasındaki dostluk ilişkileri ile benimle Sayın Erdoğan arasındaki dostluk ilişkilerini güçlendirdiğimizi düşünüyorum. Ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklığı derinleştirmek, güçlendirmek amacıyla güzel bir görüşme gerçekleştirdik" diye konuştu.

G20 Zirvesi'ne destek olacaklarını aktaran Başbakan Abe, "Türkiye'nin sağlıklı gelişmesi, kalkınması ve uluslararası toplumun önemli bir sorunu olan terör ve aynı zamanda mülteciler sorunlarında G20 liderlerinin güçlü mesajlar vermesi konusunda görüş birliğine vardık" dedi.

Başbakan Abe, "Ertuğrul 1890" filminin gösterimi ve Balta Limanı Japon Bahçesi'nin yenilenmiş halinin halka açılması gibi düzenlemelerin iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini geliştireceğini kaydetti.

"Ortadoğu'da yaşanan sorunlarla ilgili Türkiye'nin ortaya koyduğu role saygı duyuyoruz" diyen Abe, Japonya'nın barış ve istikrara katkıda bulunmak istediğini ifade etti.

Ertuğrul 1890 filmini Erdoğan ile birlikte izlediklerini kaydeden Abe, "Bu film, insanlığın evrensel cesaret, merhamet duygularının anlatıldığı bir hikayeyi bize gösteriyor" dedi.

Ertuğrul Fırkateyni faciasında Japonlar'ın gösterdiği duyarlılığa Türkler'in de İran-Irak Savaşı'nda Japonlar'ın tahliyesini sağlayarak cevap verdiğini aktaran Abe, konuşmasını, "Japonlar ve Türkler sıcak duygularla birbirlerine yaklaşıyorlar ve güçlü bağlarla bağlıdırlar. Büyük Asya kıtasını doğudan ve batıdan destekleyen iki kanattırlar. Japonya ve Türkiye olarak el ele kuvvetle bu kanatları çırptırmak istiyoruz" diyerek konuşmasını tamamladı.

Japonya Başbakanı Abe, 15-16 Kasım tarihleri arasında Antalya Belek'te düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi için bugün Türkiye'ye gelmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 21:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35