banner39

Erdoğan'ın akademisyenlere tepkisi giderek sertleşiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK yanlısı ifadeler içeren bildiriyi imzalayan akademisyenler için “Bunlar zalimdir, alçaktır, katliam yapanlarla birliktedir" dedi

Güncel 15.01.2016, 13:36 15.01.2016, 14:46
Erdoğan'ın akademisyenlere tepkisi giderek sertleşiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PKK yanlısı ifadeler içeren bildiriye imza atan öğretim üyelerine tepkisini yineleyerek “Bunlar zalimdir, alçaktır, katliam yapanlarla birlikte olanlar da aynı suçu işlemişlerdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultanahmet'teki terör saldırısının ardından ilk cuma namazını Sultanahmet Camii'nde kıldı. Cuma namazı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Erdoğan, bir grup akademisyenin yayınladığı bildiriye ilişkin, "Bütün bu olan olaylar karşısında kalkıp da kapkara bir bildiri yayınlayıp, o katliamların altına imzayı koyan akademisyenleri özellikle tekrar kınıyorum, şiddetle kınıyorum" dedi.

"BUNLAR KAPKARANLIK İNSANLAR"

Erdoğan, "Milletimizin kimin kim olduğunu çok daha yakından anlamalarını, yani önünde bir profesör, doçent bilmem ne olması kimseyi aydın yapmaz, bunlar kapkaranlık insanlardır. Bunlar zalimdir, alçaktır, çünkü zalimlerle birlikte olanlar zalimdir. Katliam yapanlarla beraber olanlar katliam içerisinde oldukları için onlar da aynı suçu işlemişlerdir" ifadelerini kullandı.

"BABASIYLA ŞEHİT OLAN 3 YAŞINDAKİ MEVLÜDE'Yİ NEREYE KOYACAKLAR?"

"Çınar'da olan hadisede o yavrular, o babasıyla birlikte şehit olan 3 yaşındaki Mevlüde'yi acaba bu kapkaranlık akademisyenler nereye koyacaklar? Onun katillerinin yanında yer almayı bunlar nasıl vicdanlarına sığdırıyorlar?" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunu açıkça ifade etmek istiyorum. Bütün yargı makamlarını, üniversitelerin senatolarını Anayasamız ve yasalara ters bu hareketleri sebebiyle, dün yaptığım konuşmada göreve davet ettim, atılması gereken adımların sür'atle atılması gerektiğini... Bunlar da ne yapacaklarsa gitsinler oralarda yapsınlar. Siyaset yapmak isteyenler parlamentoda siyasetlerini yapsınlar ama yok parlamentoda bunu yapamıyorlarsa bunlar da gitsinler hendek kazsınlar veya dağa çıksınlar. Bu kadar açık ve net konuşuyorum."

IŞİD TÜRKİYE'DE 10 EYLEM GERÇEKLEŞTİRDİ

Erdoğan, IŞİD saldırısı ile ilgili şunları söyledi:

"Şu anda Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere yapmış olduğumuz bu temizlik harekatı sıradan bir harekat değildir.” diyen Erdoğan, “Aynı şekilde Kuzey Suriye’den ve Irak’tan gelecek olan tehditleri de göz önünde bulundurarak oralarda da koalisyon güçleriyle başlattığımız harekatlar vardır. Bu harekatı da özellikle DAİŞ’in hazmedemediğini biliyoruz. Sultanahmet’te bu birinci eylemleri değil. Şu ana kadar DAİŞ’in ülkemize yönelik 10 tane harekatı oldu. Bu harekatta da ne yazık ki ülkemizde misafir konumunda olan 10 Alman vatandaşı öldü. Yaralı olanlar çeşitli hastanelerde tedavi altında. Taburcu olanlar oldu. Norveçli ve Perulu vardı.” ifadelerini kullandı.

GÖRMEZ, SULTANAHMET CAMİSİ'NDE HUTBE VERDİ

Öte yandan İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da cuma namazını Sultanahmet Camisi'nde kıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, cuma namazını kıldırarak, hutbe verdi.

Cuma namazı öncesinde vatandaşlar, aramadan geçirilerek Sultanahmet Camisi'ne alındı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?