banner15

Erdoğan'ın kaldığı otele saldıran askerlerden 10'u yakalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tatilini geçirdiği otele düzenlenen ve 2 polis memurunun şehit düştüğü saldırıyı gerçekleştiren askerlerden 10'u yakalandı

Erdoğan'ın kaldığı otele saldıran askerlerden 10'u yakalandı
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi
İstanbul ve Ankara'da darbe girişiminin başlatılmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tatil yaptığı Marmaris'teki Grand Yazıcı Turban Otele üç helikopterle hava destekli baskın düzenleyen darbeci askerler, kendilerine engel olmaya çalışan güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada 2 polisi şehit ederek kaçmıştı. 
 
 
OTELE OPERASYON DÜZENLEYEN 10 DARBECİ ASKER YAKALANDI

Aralarında Muhsin Yazıcıoğlu'nun düşen helikopterini incelerken parça çaldığı iddiasıyla bir süre gözaltına alınan ve sonradan serbest kalan Kara Hava Astsubay Üstçavuş Aydın Özsıcak'ın da bulunduğu 10 asker, başlatılan operasyonlar sonucu Marmaris ve İzmir'de yakalandı. 

Saldırıyı gerçekleştiren askerlerden Hava Kurtarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Yakup Özcan ve Hava Kurtarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ekrem Benli'nin ormanlık alanda yakalandığı açıklandı. Gaziemir 3'üncü Havacılık Alayı'nda görevli Kurmay Pilot Albay Murat Dağlı, Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'nda görevli Pilot Albay Zeki Göçmen, İstanbul 4'üncü Kara Havacılık Alayı'nda görevli Kara Havacı Yarbay Davut Uçum, Kurmay Hava Yüzbaşı Ali Aktürk, Gaziemir 3'üncü Kara Havacılık Alayı'nda görevli Astsubay Üstçavuş Murat Gösterit, Astsubay Üstçavuş Ahmet Koçan, Astsubay Üstçavuş Aydın Özsıcak ve İstanbul Harp Akademileri'nde görevli Yüzbaşı Mehmet Cantaz'ın ise İzmir'de ele geçirildiği belirtildi.


Ayrıca kentte darbe girişimine destek verdiği belirtilen Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper, Yarbay Yücel Ekizoğlu, Pilot Üsteğmen Özden Haydar Murat ve Albay Cenk Bahadır Avcı da gözaltına alındı. Gözaltındaki 14 kişi, adliyeye sevk edildi.

Saldırıya katılan diğer askerlerin de yakalanması için bölgede başlatılan operasyonlar devam ederken, arazide de çok sayıda mühimmat ele geçirildiği açıklandı.
 
 
JANDARMADAN AÇIKLAMA

Muğla İl Jandarma Komutanlığı, Marmaris'te düzenlenen saldırı sonrası yapılan operasyonlar hakkında yazılı açıklama yaptı, şu ifadelere yer verildi:

"Muğla İl Jandarma Komutanlığı'nca icra edilen operasyonda, ihbar üzerine 16 Temmuz saat 21.30'da, Marmaris'in İçmeler Mahallesi Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait boşaltılmış lojmanlar bölgesinde, Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığında görev yapan 2 astsubayın üzerlerinde bulunan 2 tabanca ile tabancalara ait 6 adet şarjör ve 90 adet fişek ile sağ olarak yakalanmıştır,
 
Muğla İl Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edilmiştir. Bölgede görevlendirilen jandarma komando birliklerince, 17 Temmuz saat 13.15'te süren operasyonda, Marmaris'in Sakızlı Tepe ve tepenin kuzeyinde yapılan arazi arama ve tarama faaliyetinde, 1 piyade tüfeği, 1 tabanca, 1 bomba atar, 44 bomba atar mühimmatı, 8 el bombası, 23 kompozit başlık, 5 silah üstü gece görüş dürbünü, 34 adet M 16 şarjörü, 14 tabanca şarjörü, 12 el telsizi, 736 M16 fişeği ve muhtelif askeri malzemeler ile sıhhiye malzemeleri ele geçirilerek muhafaza altına alınmıştır. Muğla İl Jandarma Komutanlığı, Muğla halkının huzur ve güveni ile suçların önlenmesine yönelik, etkili ve kaliteli kolluk hizmeti üretmeye devam edecektir."

 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2016, 14:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35