Ergenekon davasında Kürt mafyası iddiası

Ergenekon davasında tanık sıfatıyla dinlenen gazeteci Tutkun Akbaş, Kuvvai Milliye Derneği'nin Kürt mafyasına karşı özel ekip kurmayı planladığını iddia etti

Ergenekon davasında Kürt mafyası iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon davasında tanık sıfatıyla ifadesine başvurulan gazeteci Tutkun Akbaş, Kuvvai Milliye Derneği'ne bağlı özel büro tarafından Kürt mafyasına karşı 1 milyon kişiden oluşan coplu ve telsizli motorize ekip kurulmasının planlandığı anlattı. Akbaş, Ergenekon davasının sanığı Erkut Ersoy'un bu konuyu doğruladığını söyledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 207. duruşmasında Mustafa Balbay, Veli Küçük, Doğu Perinçek ve İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 48 tutuklu sanık hazır bulundu. Tutuksuz sanıklardan Mehmet Sabuncu ve Mustafa Özbek ile Odatv davasının tutuklu sanığı Yalçın Küçük de duruşmaya katıldı. Sanatçılar Tarık Akan ve Rutkay Aziz de Sanatçılar Girişimi adına duruşmada izleyiciler arasında yer aldı.

Mahkeme Başkanı Hüsnü Çalmuk, bugün dinlenilmesine karar verilen tanıklardan gazeteci Tutkun Akbaş'ın hazır bulunduğunu açıkladı. Akbaş, ifadesine başlarken 2006 yılı Mayıs ayında, Tempo dergisinde çalışırken üye olduğu bir gruptan gelen maille ilgili bilgi verdi. Akbaş mailde, şehirde suç oranının artması nedeniyle Kürt mafyasına karşı 1 milyon kişiden oluşan telsizli ve coplu motorize ekip kurulacağının belirtildiğini söyledi. Bu mail grubunun adının 'Özel Büro' olduğunu belirten Akbaş, sorumlusu olan ve halen Ergenekon davasının tutuksuz sanığı durumundaki Erkut Ersoy ile irtibat kurduğunu ifade etti. Ersoy ile mail aracılığıyla röportaj yaptığını ve Ersoy'un bu konuyu kabul ettiğini belirten Akbaş, "Bunu Kuvvai Milliye Derneği ile birlikte organize ettiklerini söyledi. Motorların siparişlerinin de verildiğini aktardı. Bana bu motorize ekiplerin başında olan kişinin Durmuş Ali Özoğlu (Ergenekon davasının tutuklu sanığı) olduğunu söyledi. Onunla da röportaj yaptım. Özoğlu, böyle bir motorize ekip kurulması planını doğruladı. Ancak amaçlarının temizlik ve yaşlılara yardım olduğunu belirterek suç oranlarının artması ya da Kürt mafyasına karşı kurulması konularını kabul etmedi." diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Çalmuk, Akbaş'a röportaj kayıtlarını saklayıp saklamadığını sordu. Akbaş ise Özoğlu ile yaptığı röportaj kaydını sildiğini belirterek, "İki yıl sonra Ergenekon davasının açılacağı hiç aklıma gelmemişti. Bilseydim saklardım. Erkut Ersoy ile de mail yoluyla röportaj yaptım. Yani mail yoluyla sorular sordum kendisine ve o da bana mail yoluyla cevap verdi. Mail kayıtlarını saklıyorum. Soruşturma aşamasında yetkililere bu mail çıktılarını verdiğimi hatırlıyorum ama yoksa da yine temin edebilirim." ifadelerini kullandı.

Akbaş'ın ifadesini tamamlamasının ardından, duruşmaya Akbaş'ın soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısı'na verdiği ifadenin okunması ile devam ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 11:30
banner53
YORUM EKLE

banner39