Ergenekon'a erteleme: Çin'den konuğum gelecek, hazırlanamadım!

Beş yıldır devam eden Ergenekon davasında karar aşamasına yaklaşıldıkça duruşmaları yavaşlatma taktiği uygulanıyor. Sanıkları bugün de "Savunma için hazır değiliz" diyerek savunma yapmadı

Ergenekon'a erteleme: Çin'den konuğum gelecek, hazırlanamadım!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon davasında, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları alınan sanıklardan bazıları, hazır olmadıklarını belirterek ek süre istedi. Mahkeme Başkanı'nın savunmalarını yapıp yapmayacaklarını sorduğu 18 sanıktan sadece bir tanesi savunma için hazır olduğunu söyledi. Savunmalarını erteletenlerden içinde en ilginci ise Mehmet Haberal oldu. Haberal, Çin'den konukları geleceğini söyleyerek, savunmasını ilerleyen günlerde yapabileceğini açıkladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 296'ncı duruşmasında CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Gazeteci Tuncay Özkan ve Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 39 tutuklu sanık hazır bulundu. Duruşmaya katılan 4 tutuksuz sanıktan Yalçın Küçük ve Sami Hoştan, başka suçlardan tutuklu oldukları için tutuklu sanık bölümünde yer aldı.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 27 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Kimlik yoklamasının ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tutuklu sanık Mustafa Balbay'a "Bugün itibariyle savunma yapmaya hazır mısınız?" diye sordu. Balbay ise 10 Mayıs 2013 tarihli duruşmada bugünkü duruşmada 5 sanığın savunma yapacağının söylendiğini belirterek, "Benim savunmam için bir gün tayin edilmedi. Avukatım da hazır değil, ben de hazır değilim. Yarından itibaren belirleyeceğiniz bir günde savunmamı yapabilirim." açıklamasını yaptı.

Başkan Özese, Balbay'ın ardından Tuncay Özkan'a da aynı soruyu yöneltti. Kendisinin savunma için hazır olduğunu ancak kendisi savunması için bir gün tayin edilmediği için avukatlarının hazır olmadığını belirten Özkan, mahkemenin belirleyeceği bir günde savunmasını yapabileceğini söyledi.

Mehmet Haberal da "Mahkeme ile geçen hafta Cuma günü konuştum ve iki hafta sonrası için savunma yapabileceğimi söylemiştim. Bu hafta cuma günü savunmamı yapabilirim. Silivri, uluslararası ziyaret edilen bir mekan haline geldi. Bu nedenle benim programım da çok yoğun. Çin'den ziyaretçilerim de gelecek. Bu nedenle bugün savunmamı yapamayacağım." dedi.

İnternet andıcı dava dosyasının tutuklu sanığı Tümgeneral Hıfzı Çubuklu ise "Esas hakkındaki mütalaada karşımıza ilk kez çıkan konular oldu. Bu konuları avukatlarımız aracılığıyla Ankara'dan araştırıyoruz. Beklediğimiz belgeler var. Bu nedenle savunma yapmak için hazır değilim." dedi. Çubuklu, mahkemenin esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaların alınmaya başlanmasından önce "Savunmasını yapmayan sanıkların, susma haklarını kullandıkları kabul edilecek.' şeklindeki ara kararını hatırlatarak "Eğer sanıklara tek tek sorma nedeniniz susma haklarını kullanma konusu ile alakalı ise uygulamanın yanlış olduğunu hatırlatmak isterim." sözleri ile endişesini dile getirdi.

Eski Özel Harekat Dairesi Başkan vekili İbrahim Şahin ise savunmasının ve avukatının hazır olduğunu, ancak sıranın hemen kendisine geleceğinden habersiz olduğu için avukatıyla görüşüp öğleden sonra savunmasını yapabileceğini söyledi.

Ergenekon davasının bugünkü duruşmasında yaşanan savunma krizi, Başkan Özese'nin söz verdiği 18'inci sanık Erkut Ersoy'un savunmasını yapacağını söylemesi ile aşıldı.

Toplam 36 ay tutuklu yargılandıktan sonra tahliye edilen sanık Erkut Ersoy, iddia edilen Ergenekon terör örgütünün üyesi olmadığını söyledi. Ersoy, kendi kurdukları "Özel Büro" isimli internet sitesi kapsamında edindikleri istihbaratları da devletin istihbarat kurumlarına verdiklerini anlatarak savunmasına başladı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2013, 15:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35