Ergenekon'da Erenerol ve Karadağ'a tahliye

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan Sevgi Erenerol'un, 6. Ağır Ceza Mahkamesi ise emekli albay Fikri Karadağ'ın tahliyesine karar verdi.

Ergenekon'da Erenerol ve Karadağ'a tahliye

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanan eski Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol'un tahliyesine karar verdi. 

Erenerol'un avukatının müvekkilinin tahliye edilmesine ilişkin talebi, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce değerlendirildi. 

Mahkeme, 5 yıllık tutukluluk süresinin tamamlandığı gerekçesiyle, yurt dışına çıkış yasağı koyarak, Erenerol'un tahliyesine karar verdi. 

Ergenekon davası kapsamında 6 yıl 2 aydır tutuklu bulunan Erenerol, müebbet hapisle cezalandırılmıştı.

CEZAEVİNDEN ÇIKTI

Eski Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararının ardından cezaevinden çıktı.

Silivri Cezaevi'nden tahliyesinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Erenerol, "Bugün sizlere sadece Berkin yavrumuzun acısını yaşadığımızı söylemek istiyorum. Hepimizin başı sağolsun. Milletimiz yastadır, buna saygı gösterdiğim için de konuşmamı sadece bununla sınırlamak istiyorum" diye konuştu.

Erenerol'u, ailesi ile Ergenekon davası kapsamında tahliye edilen emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve avukat Kemal Kerinçsiz karşıladı. 

Veli Küçük, Erenerol'a, "Dışarı çıktım ama ben daha alışamadım" dedi. Bunun üzerine Erenerol da "İçeri mi gireyim o zaman?" diye espri yaptı. 

Sevgi Erenerol, kendisini karşılamaya gelenlerle cezaevi önünde hatıra fotoğrafı çektirdi

Bu arada, Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan eski Kızılay müfettişi Kemal Aydın'ın da dün tahliye olduğu öğrenildi. 

VELİ KÜÇÜK VE LEVENT ERSÖZ'ÜN TAHLİYE GEREKÇESİ

Öte yandan, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz'ü itiraz üzerine tahliye eden İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ hakkında verdiği ihlal kararının, aynı davada yargılanan sanıklar hakkında da geçerli olabileceğini belirtti. 

Mahkeme, tahliye kararını "sanıkların sabit ikametgah sahibi olması, delillerin toplanması, tedbir olan tutuklamadan beklenen amacın karşılandığı" gerekçeleriyle, yurt dışına çıkış yasağı koyarak aldı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 18:55
banner53
YORUM EKLE

banner39