Ergenekon'da temyiz süreci başladı

Ergenekon'da kararın verilmesinin ardından yaklaşık sekiz aylık bir gecikmeyle gerekçeli karar UYAP'a yüklendi, böylece davanın temyiz süreci başlamış oldu

Ergenekon'da temyiz süreci başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İlk mahkemesi 2008 yılında görülen Ergenekon davasının gerekçeli kararı 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tamamlandı. Toplamda 3 kitap halindeki kararın 11 bin 315 sayfadan oluşan kısmında Ergenekon’un varlığının delilleri, bireysel hukuki durumlarının değerlendirilmesi yer alıyor. Olay, savunma ve iddiaların yer aldığı kısım ise 4 bin 700 sayfadan oluşuyor.

Mahkeme, 5 Ağustos 2013'te verdiği kararın gerekçesinin redaktesini 12  günde tamamladı. Yaklaşık 16 bin 600 sayfalık 3 kitaptan oluşan gerekçeli karar, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'ne (UYAP) yüklendi. Davanın gerekçeli kararının tamamlanması ile Yargıtay, yani temyiz süreci de başlamış oldu.

HAKİM ÖZESE: SÜRE MAKUL

13 Ağır Ceza Mahkemesi heyetinden Hasan Hüseyin Özese, Sedat Sami Haşıloğlu ve Hüsnü Çalmuk gazetecileri Silivri’deki duruşma salonunda kabul etti. Kürsüye çıkan heyet, gerekçeli karar ile ilgili sırayla açıklama yaptı. Mahkemenin başkanı Hasan Hüseyin Özese, “Gerekçeli kararın yazımı 21 Mart’ta bitti. Ancak daha sonra redakte işlemi yapıldı. Makul bir sürede gerekçeli karar yazıldı. Dosya kapsamlı olduğu için gerekçeli kararın yazımı zaman alıyor. Ancak makul sürede tamamladık”dedi.

Mahkemelerin Türk milleti adına karar verdiğini hatırlatan Özese, “Mahkemeler bağımsızdır. Kimseden talimat almaz. Verdiğimiz karar millet adınadır” diye konuştu.

GEREKÇELİ KARAR ÜÇ BÖLÜM

Sedat Sami Haşıloğlu ise gerekçeli kararın üç bölümden oluştuğunu belirtti. Gerekçeli kararın birinci bölümünde sanıkların savunmaları ve haklarındaki iddialar yer aldı. İkinci bölümde ise Ergenekon’un varlığı ve delillerin tartışması yapıldı. İkinci bölüm 2A ve 2B diye ayrıldı ve bu bölümlerde uzun uzun Ergenekon'un terör örgütü olduğu ve varlığı tartışıldı.

Gerekçeli kararın ayrıntılı şekilde yazıldığını belirten Haşıloğlu, “İstediğimiz düzeyde olmadı. Daha fazla zaman gerekiyordu. Gerekçeli kararın önsözünde halka davayı anlatmaya çalıştık. Kamuoyu, hatta sizler ve TV programcıları bunu tamamen okuyamayacaksınız. Bu bizim için büyük sıkıntı. Algılar üzerinden kamuoyu oluşturulmaktadır. Keşke bu sıkıntılı süreçte algılar değil de olaylar üzerinden tartışmalar yürütülse. Bizim konuşma gibi bir imkanımız yok. Hakimler TV yıldızı olurdu, ancak bu mümkün değil” dedi.

Haşıloğlu, önsöz bölümünde dosyanın haritasını ortaya koyduklarını vurgulayarak, "Önsözde gerekçeli kararın içeriğine, savunmalara değinildi. Önsöz elden geldiğince halka bu davayı anlatmaya yönelik. Kararımızın hepsi muhtemelen okunmayacak. Algılar üzerinden tartışma yapılmaktadır. Keşke olgular üzerinden bu sıkıntılı süreçte değerlendirme yapılabilseydi. Vicdan sahibi herkes karardan bir şey öğrenecektir" dedi.

Haşıloğlu, ikinci kitabın A bölümünün 1912, B bölümünün de 2 bin 511 sayfa olduğunu, üçüncü kitabın da 6 bin 892 sayfadan oluştuğunu, ikinci ve üçüncü kitabın toplamının 11 bin 315 sayfa olduğunu anlattı. Haşıloğlu, birinci kitabın yaklaşık 4 bin 700, giriş bölümünün 110 sayfa, hüküm kısmının 498 sayfa olduğunu ifade etti.

Buna göre, gerekçeli kararın tamamı yaklaşık 16 bin 600 sayfa ediyor.

Haşıloğlu, avukatlara verilecek CD'de mahkemenin çalışmalarının yer alacağını belirterek, CD'de dosya kapsamında ele geçen gizli belgelerin dökümünün yer aldığını söyledi. Haşıloğlu, "Yüzlerce, binlerce devlet sırrı niteliğinde gizli belge var" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2014, 11:45
banner53
YORUM EKLE

banner39