banner39

Ermeniler siyasi malzeme olmaktan rahatsız

Türkiye Ermenileri'nin bu ülkenin bir parçası olduğunu belirterek "Birçok devlet adalet adına yaralı halkımıza destek olmaktadır. Ancak bir gün acımızın siyasi malzemeye çevrildiğini görmek bizlerin acısını katbekat artıracaktır" dedi

Güncel 24.04.2015, 16:04 24.04.2015, 16:10
Ermeniler siyasi malzeme olmaktan rahatsız

Ermeni Patrik Genel Vekili Başpiskopos Ateşyan, "Türkiye Ermenileri bu ülkenin ayrılmaz ve sadık bir parçasıdır. Acı yaranın ancak 100 yıl sonra bu kadar vurgulanabilmesi bize acı vermektedir" dedi.

Ermeni Patrikhanesi'nin ev sahipliğinde, 1915 olaylarının 100. yılını anmak üzere Kumkapı'daki Meryem Ana Kilisesi'nde Sup Badarak (Kutsal Sunu) ayini düzenlendi. Ayinde, Surp Badarak ilahileri, İstanbul kilise koroları üyelerinden oluşan birleşik koro tarafından seslendirildi. Ayini yöneten Ermeni Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, duaların ardından vaaz verdi.

Ateşyan önce Ermenice ardından Türkçe verdiği vaazında, 1. Dünya Savaşı yılları ve özellikle de 1915'in, tarihin acı dolu sayfalarından olduğunu belirterek, "Halkımızın çocukları acımasız bir siyasetin sonucu olarak tehcir yollarında ve diğer birçok yerde hayatlarını kaybettiler ve büyük zararlara uğradılar. Onların anısı bizleri bugün toplamış durumda" diye konuştu.

Ateşyan, Ermeni halkının, tehcirden döndükten sonra yaşadıkları büyük hayal kırıklıklarını da acıyla andıklarını dile getirerek, şöyle devam etti: Özellikle siyasi hesaplar gözetenlerin teşvik ettiği Kilikya bölgesinde dönenlerin hayal kırıklıklarını.  Türkiye Ermenileri bu ülkenin ayrılmaz ve sadık bir parçasıdır. Vatandaşlık sorumluluklarının tamamen farkındadır. Aynı zamanda Ermeni Kilisesi hiyerarşisi içinde bu yönde dengeli bağlar kurmaktadır. Halkımızın tarihindeki bu acı ve sızlayan yaranın ancak 100 yıl sonra bu kadar vurgulanabilmesi bize acı vermektedir. Bu acıları yaşayan insanlar bu günleri göremeden bu dünyadan göçüp ebediyete gittiler. Hiç kimsenin eski deneyimlerimizi anmaksızın bugünkü durum karşısında sevinmemizi beklemeye hakkı yoktur. İfade özgürlüğü sınırları içerisinde herkes istediğini söyleme özgürlüğüne sahiptir. Birçok devlet adalet adına yaralı halkımıza destek olmaktadır. Ancak bir gün acımızın siyasi malzemeye çevrildiğini görmek bizlerin acısını katbekat artıracaktır.

"OLUMLU KÖPRÜLER KURULSUN"

Ateşyan, yaşanan olayların "tarihe kaydedilmiş büyük felaket" olduğunu belirterek, bu dönemde Ermenilere yardım eden Hristiyan olmayan iyilikseverlerin hizmetlerinin takdire şayan olduğunu söyledi.

Adalet için dua edilerek tanrıya başvurulması gerektiğini belirten Ateşyan, "Ermeni ve Türk halkları arasında bulunan duvarların kaldırılabilmesi için tanrı mucizesini göstersin ve iki halk arasında bulunan olumlu olgulara bakarak yeni köprüler kurulsun" dedi.

SAVAŞIN KURBANLARINA DUA

İntikamcı yaklaşımların sadece yersiz değil, aynı zamanda faydasız olduğunu, ilişkileri düzeltmek için gösterilen çabaları da kısırlığa sürüklediğini vurgulayan Ateşyan, şöyle devam etti:

"Bugün bir başka davete daha icabet ediyoruz. Yüreklerimizden çıkan dualardan bir payı da Çanakkale Savaşı'nda hayatlarını kaybeden Osmanlı ordusu askerlerinin ruhlarının esenliği için ayırıyoruz. Aynı zamanda tüm yabancı ülkelerden gelerek savaş meydanında hayatını kaybeden ve arkalarında gözü yaşlı analar, babalar, eşler ve çocuklar bırakan askerler için de dua ediyoruz. Çanakkale'ye defnedilmiş bu askerler bu ülkenin evlatları sayılmaktadırlar."

Ayinin sonunda, kilisede barış güvercinleri uçuruldu.

 

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?