Erzurum yine sallandı

Erzurum Köprüköy'de 4,7 şiddetinde deprem meydana geldi.

Güncel 22.11.2021, 11:41 22.11.2021, 14:10
Erzurum yine sallandı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü Erzurum'un Köprüköy ilçesi olan 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi.

AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 11.31'de, merkez üssü Erzurum'un Köprüköy ilçesi olan 4,7 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Deprem, 6,90 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Erzurum Valisi Okay Memiş, Köprüköy ilçesinde geçen hafta cuma günü 5,1 büyüklüğünde bir deprem olduğunu ifade ederek, bu depremin ardından aynı ilçede 4,7 büyüklüğünde bir sarsıntı hissedildiğini hatırlattı.

Söz konusu ilçede daha önceki depremde hasarlı olan binaların tahliye edildiğini anlatan Memiş, "Köprüköy ilçesinde artçı bir sarsıntı meydana geldi. Şu an için aldığımız herhangi bir olumsuz ihbar yok. Ekiplerimizin bölgedeki çalışmaları sürüyor." dedi.

Memiş, kendisinin de Köprüköy'e hareket ettiğini anlatarak, "Köprüköy'de daha önceki depremde hasar gören tüm binaları tahliye etmiştik. Vatandaşlarımızı çadırlara, konteynerlere yerleştirmiştik. Ekiplerimiz bölgede gerekli önlemleri almıştı. Devletimiz vatandaşımızın yanındadır, son sarsıntı nedeniyle vatandaşlarımızın olası tüm ihtiyaçları karşılanacaktır." ifadesini kullandı.

Vali Memiş, Köprüköy'de hasar tespit çalışmalarının ve ekiplerin tedbirlerinin sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Erzurum AFAD İl Müdürü Selahattin Karslı, Vali Memiş'e bilgi verirken Köprüköy ilçesinde 4,7 büyüklüğünde bir sarsıntı hissedildiğini söyledi.

Geçen hafta cuma günü ilçede yaşanan depremin ardından önlemlerin alındığını ifade eden Karslı, "Vatandaşları evlerin dışında durmaları için uyarmıştık. Herkese çadır vermiştik. Çok şükür bu tedbirlerin faydası oldu. Yıkılma var ama içerisinde kimse yok, Allah'a şükür hafif atlatmış olduk. Depremin derinliği yüzeye 6 kilometre civarında olduğu için çok hissedildi. Kimsenin evlere girmesine izin vermiyoruz. Ekiplerimiz bölgede ve bölgedeki hasara ilişkin tekrar tarama yapıyoruz. Ekiplerimiz hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor."

Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Çağlar Özer de Köprüköy ilçesindeki 2 ayrı sarsıntıya ilişkin saha çalışması yaptıklarını söyledi.

Depreme yönelik detaylı rapor hazırlayacaklarını anlatan Çağlar, "Kulaktan duyma çok yanlış şeyler zikrediliyor. Depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı ile alakası yok. Köprüköy'deki sarsıntıların olduğu yerler ile Kuzey Anadolu Fay Hattı farklı yerlerde. Bölgede artçı şoklar bir süre daha devam edebilir. Depremle ilgili hem gözlem hem de saha çalışmaları sürdürüyoruz. Hazırlayacağımız rapor tamamlandığında ilgili yerlerle paylaşılacak." diye konuştu.

Deprem esnasında Köprüköy Kaymakamlığı binasında bulunan vatandaşlardan Ali Daşdemir, evrak işleri esnasında depremin meydana geldiğini ve sallantıyı hissettikten sonra hemen dışarı koştuklarını söyledi.

Vatandaşlardan Abdullah Aydemir de aynı bina içerisinde olduğunu ve sallantı üzerine koşarak aşağı indiğini kaydederek, "Sallantı çok fazlaydı, Allah büyüğünden korusun." dedi.

İlçede meydana gelen deprem anı Köprüköy Kaymakamlığının güvenlik kameralarınca da kayıt altına alındı.

Görüntülerde, vatandaşların deprem anında koşarak binadan çıktığı, bir vatandaşın deprem sırasında kaymakamlıktan çıktıktan sonra fenalık geçirdiği yer alıyor.

Bu vatandaşı çevredekiler sakinleştirmeye çalışırken bir başka vatandaşın da deprem anında kaymakamlık binasına girerken deprem olunca geri döndüğü kameralara yansıdı.

Kaymakamlık binasında görevli polisler de binanın tahliyesi sırasında vatandaşlara yardımcı oldu.

Köprüköy, geçtiğimiz cuma günü de 5,1 şiddetinde depremle sarsılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?