Esad'ı suçlayan Reyhanlı iddianamesi kabul edildi

Reyhanlı'daki bombalı saldırısıyla ilgili hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. İddianameye göre, sanıklar saldırı öncesi Beşar Esad ile görüşmüşler.

Esad'ı suçlayan Reyhanlı iddianamesi kabul edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 52 kişinin öldüğü, 155 kişinin yaralandığı 10 adedi resmi kurumlara ait olmak üzere toplam 144 araç, ev ve iş yerinin hasar gördüğü iki ayrı bombalı saldırıya ilişkin hazırlanan iddianame, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10'uncu maddesiyle görevli Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

TMK 10'uncu maddesiyle yetkili cumhuriyet savcısı, 'mala zarar verme, kamu malına zarar verme, kasten yaralama, tasarlayarak ve patlayıcı madde kullanarak öldürme, tasarlayarak ve patlayıcı madde kullanarak öldürmeye teşebbüs, patlayıcı madde bulundurma, devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma, silahlı terör örgütüne üye olma, suçluyu kayırma' iddiasıyla 2'si Suriye uyruklu, 15'i tutuklu toplam 33 sanıktan 17'si hakkında 53'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 4 bin 430'ar yıl hapis cezası istedi. 16 kişi sanık için 15'er yıl hapis cezası talep etti.

SANIK YUSUF, MİHRAÇ URAL ARACILIĞI İLE BEŞAR ESAD İLE GÖRÜŞTÜ

TMK 10'uncu maddesiyle yetkili cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianameye göre Reyhanlı'daki patlama THKP/C-Acilciler terör örgütü lideri Mihrac Ural tarafından organize edildi. Suriye'de bulunan Mihraç Ural'ın, ülkesinde meydana gelen iç savaş sonrasında, rejiminin desteğiyle Mukaveme Suriyyi adında silahlı askeri birlik kurduğu ve yönetime bağlı güçlerle birlikte muhaliflere karşı savaştığı belirtilen iddianamede, firari sanık Ural'ın Suriye istihbarat örgütü yetkilileri ile irtibatlı olduğu ve onların talimatlarını yerine getirdiği vurgulandı.

Ural'ın Suriye güvenlik güçlerinin bilgisi dahilinde güvenlikçi üniforması giyerek silahlı mensuplarıyla faaliyet yürüttüğü, liderliğini yaptığı örgütün Suriye rejiminin kontrolündeki bölgelerde örgüt kamplarının bulunduğu belirtilen iddianamede, şu ifadeler yer aldı: "Eylem planlamasının Mihraç Ural ve Suriye istihbaratı elemanı olduğu anlaşılan Ömer El Hatip ve kimliği tespit edilemeyen Suriye istihbaratı mensubu olduğu anlaşılan Hacı kod adlı kişiler tarafından yapıldığı... Suriye sınırında kaçakçılık yapan Yusuf Nazik ile irtibat kurulduğu, yine Suriye uyruklu Antakya ile Suriye arasında kaçakçılık yapan Ebu Cüneyt lakaplı Mohammad Dip Koralı'nın eylemi gerçekleştirecek kişilerin belirlenmesi ve organizesinde görev aldığı, planlamanın Türkiye ayağını yönetecek Nasır Eskiocak ile irtibat kurulduğu, planlamanın bu kısmının 2012 yılının son aylarında yapıldığı... 2013 yılının Ocak ayı başından itibaren şüpheliler Yusuf Nazik ve akrabası olan Yusuf Büyükkasım'ın yaklaşık 1 ay süreyle Suriye'de bulundukları, burada eylemle ilgili talimatlandırıldıkları... Aynı dönemde Nasır Eskiocak'ın da Yusuf Nazik ile birlikte eylemi planlayanlarla görüşmelerde bulunduğu... Şüpheli Nasır Eskiocak tarafından şüpheli Mehmet Genç'in eylemin organizesine dahil edildiği, ismi geçen bu şüphelilerin Mihraç Ural, Hacı lakaplı Suriye istihbarat görevlisi, Suriye istihbaratının Lazkiye'deki en üst yöneticisi olan Hilal Esad, Semih Esad isimli yetkililerle görüştükleri; eylem planlaması için hazırlandıkları; şüpheli Yusuf Nazik'in eylem planlaması hazırlığında şüpheli Mihraç Ural aracılığıyla Suriye devlet başkanı Beşar Esad'le de görüştürüldüğü... Eylemi gerçekleştiren şüphelilerin Suriye istihbarat örgütü ve bu örgütle paralel silahlı faaliyet yürüten THKP-C Acilciler terör örgütünün talimatıyla ve bu örgütlerden aldıkları emirle eylem hazırlığına başladıkları..."

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 14:16
banner53
YORUM EKLE

banner39