banner39

Esenler Otogarı'nda dönüş yoğunluğu

Dokuz günlük tatilin son gününde Esenler Otogarı'nda araç kuyruğu oluştu, bazı yolcular ise otobüslerden yol ortasında indi

Güncel 20.10.2013, 16:14 20.10.2013, 17:17
Esenler Otogarı'nda dönüş yoğunluğu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uzun süren Kurban Bayramı tatilinin son gününde, Esenler Otogarı'na girişlerde uzun araç kuyruğu oluştu. Gişede bekleyen ve trafik kuyruğunda bunalan bazı yolcular ise otobüslerden yol ortasında inerek, toplu taşıma araçlarına yöneldi.

Bayram nedeniyle 9 günlük tatili memleketlerinde geçiren vatandaşlar, Cuma gününden itibaren dönüşe başladı. Ancak tatilini son güne kadar uzatan ve dönüş için 9 günlük tatilin son gününü seçen yolcular nedeniyle, Esenler Otogarı'na giden yollarda uzun otobüs kuyrukları oluştu. TEM Otoyolu Hal bağlantı yolundan otogara girmek isteyen otobüsler, yolda kilometrelerce uzunlukta kuyruk oluşturdu. Bu sırada bazı yolcular araçlardan inerek, bagajlarıyla yürüdükten sonra, kendi imkanlarıyla otogara girmeden evlerine gitmeye çalıştılar. Yolcuların araçlardan indiği yerlerin karşısında ise uzun taksi kuyrukları gözlendi.

Tatilini memleketi Erzurum'un Oltu ilçesinde geçirdiğini ve tatilin bitimine bir gün kala İstanbul'a geldiğini belirten Asım Tuna, otogar yönündeki uzun kuyrukta 2 saat otobüste bekledikten sonra eşyalarıyla araçtan indiğini söyledi.

Ordu'nun Fatsa İlçesinden 18 saatte İstanbul'a geldiğini ifade eden Bayram Coşkulu ise otogara girmenin imkansız olduğunu görünce otobüsten indiğini ve taksiyle evine geçeceğini ifade etti.

Adıyaman'da Kurban Bayramını geçirdikten sonra İstanbul'a döndüğünde Esenler'de "kabus gibi" trafiği gördüğünde şaşırdığını ifade eden Rıdvan Demir ise, "Neredeyse bir günümüz otobüsün içinde beklemekle geçecekti. Sonra içerde bunaldım ve kaptandan beni indirmesini istedim. Yol ortasında eşyalarımı alarak, taksi beklemeye başladım" dedi.

Trabzon'un Of İlçesinden gelen Metin Gümkaçtı ise normalde 15-16 saat süren yolculuğun 20 saati geçtiğini söyledi.

Bir otobüs firmasında 16 yıldır şoförlük yaptığını belirten İlhan Keleş ise otogara girmenin hem kendileri hem de yolcular için son derece zor olduğunu ve saatlerdir otogar yolunda aracı durdurarak beklediklerini ifade ederek, "Görüyorsunuz, her şey ortada. İnsanlar eşyalarını sırtlarına alarak, TEM Otoyolunu'ndan yaya olarak çıkmaya çalışıyorlar. Bunun bayramla ilgisi yok. Sadece Esenler Otogarı'nın yıllardır bakımsız ve düzensiz olması bu kuyrukları oluşturdu. Antalya'dan 17 saatte buraya geldim ama 3 saattir 1 kilometrelik yeri geçemedim. Bu duruma acilen çözüm bulunması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Taksici Lütfi Kaya ise yolcuları otogarın içerisinde beklerken, Hal Bağlantı yolunda uzun kuyruklar olduğunu haber alınca yoldan yolcu almaya geldiklerini söyledi. Bu durumun İstanbul'a yakışmadığını ve insanların eziyet çektiğini söyleyen Kaya, "Resmen yoldan yolcu topluyoruz. İnsanlar, kadın, çocuk, yaşlı bariyerlerin üzerinden atlayarak taksilere biniyor. 2,5 saattir adeta trafik durdu. Bu durum her bayramda aynı. Acil bir çözüm bulunması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Otogara ulaşabilen bazı yolcular ise bagajlarıyla evlerine ulaşabilmek için metro ve otobüslere akın etti. Otogar civarındaki trafik ekiplerinin, gişelerde yaşanan yoğunluğu azaltmak için, gişe görevlilerini ve ağır hareket eden bazı şoförleri sık sık uyardığı gözlendi.

İstanbul'da, D-100 Karayolu, Büyükçekmece-Küçükçekmece-Bakırköy güzergahı, Ümraniye-TEM Otoyolu, Pendik E-5 Karayolu'nda trafik yoğunluğu devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?