banner15

Eski Başbakandan İtalya'daki Müslümanlara cami talebi

“Cami yapmaları için Müslümanlara para verelim” diyen İtalya Eski Başbakanı’na tepki yağıyor

Eski Başbakandan İtalya'daki Müslümanlara cami talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya eski Başbakanı Massimo D’Alema, radikalizmle mücadele ve entegrasyonu kolaylaştırmak amacıyla Müslüman toplumuna vergi gelirlerinden destek verilip, ibadethane yapmalarını sağlamayı önerince sert tepkilerle karşılaştı.

İtalya ile Türkiye arasında PKK lideri Abdullah Öcalan’ın iadesi konusunda kriz yaşandığında başbakanlık koltuğunda olan Massimo D’Alema’nın, “Avrupalı bir İslam” yaratmaya ilişkin açıklamaları ülkede tartışma başlattı.

Sol tandanslı siyasetçi D’Alema, başta Avrupa ülkeleri vatandaşları olmak üzere, IŞİD üyelerinin ardı ardına gerçekleştirdiği saldırıların ardından “Avrupa, Müslümanların entegrasyonu konusunda nerede hata yapıyor?” yönündeki sorgulamaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“AVRUPALI İSLAM DAHA MODERN VE AÇIK OLABİLİR”

İtalya’da vergilerden elde edilen ve bazı dini kurumlara verilen her 1000 Euro’nun yüzde 8’inden, yeni ibadethaneler inşa etmeleri için Müslümanlara da verilmesini öneren D’Alema şunları söyledi:

“Avrupa’da 40 milyon Müslüman var. Bunun 1,5 milyonu İtalya’da. Bunun üzerine düşünmemiz, ‘hangi birlikte yaşama politikasını yürütüyoruz’ bunu kendimize sormamız gerek. Molenbeek’te de gördüğümüz gibi, bahsettiğimiz bu insanların önemli bir kısmının entegre olamadığı, Avrupa’dan ayrı topluluklar olarak yaşadığı ve geldikleri ülkelere bağlı kaldıkları açıktır. Bu durum, köktendinci propagandalara ve hatta terörizme daha rahat hareket edecekleri alanlar yaratıyor. Ben bu insanların her bakımdan kendilerini İtalyan gibi hissetmelerini isterim, aynen kiliseler gibi onların da camiler inşa etmelerini tercih ederim. Bunu da devletin parasıyla yapmasını isterim. İtalya’da vergi gelirlerinin 1000’de 8’i Katolik Kilisesi’ne veriliyor, ama öte yandan 1,5 milyon Müslüman tanınmıyor. Avrupalı İslam, bazı ülkelerden gelen köktendincilere karşı daha açık ve modern olabilir.”

Bunun üzerine D’Alema’ya özelikle sağ kesimden yoğun tepkiler geldi.

İçişleri Bakanı ve Nuovo Centro Destra (NCD - Yeni Merkez Sağ) partisi lideri Angelino Alfano, “Ben bu fikre karşıyım. Şu an bu konuda bir tavır almaları konusunda Müslüman toplumuyla istişare halindeyiz. Şimdiye kadar bunu yapan Müslüman toplumunun içindeki kişilere teşekkür ediyorum. Ülkemizde tam bir ibadet özgürlüğü vardır, Müslümanlar rahatlıkla Rablerine dua edebilir, tabii ki öfkeyi, ırkçı şiddeti, saldırganları ve öldürenleri överek yapmamaları kaydıyla” diye konuştu.

Aşırı sağcı parti Lega Nord’un (Kuzey Ligi) lideri Matteo Salvini ise, “Bu tam bir delilik. Bir dini kullananlar suç ortağıdır ya da delidir. Oldu olacak okullarda kızlarımızın başörtü takmasını empoze edelim” ifadeleriyle D’Alema’ya olan öfkesini ortaya koydu.

“MÜSLÜMANLARI ENTEGRE ETMEK BİZİM GÖREVİMİZ DEĞİL”

Senato Başkan Yardımcısı ve Lega Nord üyesi Roberto Calderoli ise, “Düşüncesi birle yersiz, onları entegre etmek bizim görevimiz değil. Aksi halde dünya tersine döner. Buraya gelen herkes bizim kurallarımıza, kanunumuza, dilimize ve geleneklerimize uymak zorundadır” ifadelerini kullandı.

Bazılarının “Erken 1 Nisan şakası” diye nitelediği söz konusu öneri birçokları tarafından “tehlikeli” bulunurken, bir şarap üretim şirketi sahibi olan D’Alema’ya sosyal medyada, “Galiba ürettiği şaraplardan çok içiyor” yönünde esprili tepkiler de geldi.

İtalya’da, büyük kısmı Katolik Kilisesi’ne bağlı olmak üzere birçok dini kuruluşa, vergi mükelleflerinin isteğine bağlı olarak vergi gelirlerinin 1000’de 8’i aktarılıyor. Bunlar arasında Protestan, Ortodoks, Yahudi, Budist ve Hindu kuruluşları da bulunurken, bu paydan Müslüman toplumuna herhangi bir destek sağlanmıyor.

Yaklaşık 1,6 milyon Müslüman’ın yaşadığı İtalya’da resmi statüde sadece 4 cami ve çoğunluğu yasa dışı olan garaj ve spor salonları gibi mekanlarda oluşturulan 800’e yakın İslami ibadet yeri bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2016, 16:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48