banner15

Eski Genelkurmay Başkanı Özel'den iddialara cevap

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, kendi döneminde FETÖ üyeleri hakkında işlem yapılmadığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu söyledi

Eski Genelkurmay Başkanı Özel'den iddialara cevap

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel, 15 Temmuz'da darbeciler tarafından saldırı düzenlenen Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı ziyaret etti.

Necdet Özel, ziyaret sonrasında açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özel, "Milli irade, genel seçimlerle TBMM'yi yasamayı belirliyor. İşte bu yasamanın milli iradenin belirlediği Meclis büyük bir tahribata uğradı. Tarihe de kara leke olarak geçti.

Meşru yasama Meclisinden meşru bir hükümet çıktı ve hükümet iş başında.

10 Ağustos 2014'te ilk defa Türkiye Cumhuriyeti halkının seçimiyle bir cumhurbaşkanı seçildi. Demokrasi, Türkiye'de ne güzel işliyor. Birlik-beraberlik güçlü.

Birileri bu güzel ortamı değiştirmeye çalışıyor. Bunun arkasındaki neden Türkiye Cumhuriyeti'nin istikrarını bozmak parçalamaktır."

Terör örgütlerinin nihai hedeflerinin aynı olduğunu belirten Özel, "Hepsinin gayesi demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmek ve kendi arzularında bir yapı meydana getirmektir" dedi.

"BENİM GÖZÜMDE ONLAR T.C VATANDAŞI DEĞİL"

TSK’nın üniformasını yıllarca sırtında taşımış kişilerin vatana ihanet ettiklerini belirten Özel, "Onlar Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda yetiştirildiler. Türkiye Cumhuriyeti devletine bağlı olacak şekilde yetiştirdiler. Ama görüyoruz ki ne olduğu belli olmayan kişilerin arkasından gitmişler. TSK'nın amacı bellidir. Türkiye'nin anayasal düzeninin korumaktır. Ben bunların T.C. vatandaşı olmalarını kabul etmiyorum. Tabii ki siyasi iradenin kararıdır ama bunlar T.C. kimlik kartını bile hak etmiyorlar.

Cezaları için hukuk devletinin temelleri yerine getirilecek. Bu hainler benim için T.C vatandaşı değildir" dedi.

"İDDİALAR ASILSIZDIR"

Özel, kendi döneminde FETÖ askerleriyle ilgili işlem yapılmadığına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine ise "Gelen bütün ihbar ve iddialar tarafımızdan incelenmiştir. Bunun her türlü yazışma ve belgeleri bugün Genelkurmay arşivlerinde mevcuttur. Olay yargıya intikal etmiştir. Cumhuriyet savcıları arzu ederlerse o belgelere başvururlar. Böylece iddia ve ihbarlara da cevap vermiş olurlar. İddialar asılsızdır" şeklinde konuştu.

Özel, darbe girişimiyle ilgi bilgisine başvurulması için şu ana kadar herhangi bir talebin gelmediğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2016, 15:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48