banner15

Eski HDP'li vekile PKK propagandasından hapis talebi

Eski HDP Kars Milletvekili Birtane hakkında, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Eski HDP'li vekile PKK propagandasından hapis talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, BDP Van İl Başkanlığınca 4 Mayıs 2012'de PKK'ya yönelik operasyonları protesto etmek amacıyla kurulan çadır önünde yaptığı konuşma nedeniyle eski HDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane hakkında başlattığı soruşturmayı tamamladı.

Hazırlanan iddianame, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, Birtane'nin "terör örgütü propagandası" suçundan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Mülkiye Birtane'nin soruşturmaya konu konuşmasına yer verilen iddianamede, Birtane'nin sarf ettiği sözlerle örgüt mensuplarını ve elebaşını "özgürlük mücadelesi veren kişiler", örgütün eylemlerini de "özgürlük mücadelesi" olarak nitelendirdiği kaydedildi.

Birtane'nin, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini veya genel sağlığı bozmak amacıyla kurulan ve bu amaçlar doğrultusunda askeri ve sivil hedeflere yönelik birçok silahlı saldırı gerçekleştiren örgütün şiddet ve tehdit içeren eylemlerini meşru gösterecek beyanlarda bulunarak PKK/KCK örgütünün propagandasını yaptığı belirtilen iddianamede, şunlar bildirildi:

"Şüpheli Mülkiye Birtane'nin konuşmasında bir kısım realiteleri dile getirdiğini, konuşmasının propaganda niteliğinde olmadığını beyan etmesine karşın, sarf ettiği sözlerin içeriği nazara alındığında savunma, gerçeği yansıtmamaktadır. Şüphelinin konuşmayı yaptığı esnadaki sıfatı, konuşmasında şiddeti teşvik eden ve özendiren bölümlerin bulunması, konuşmanın açık hava toplantısında yapılması birlikte değerlendirildiğinde atılı suçu işlediği anlaşılmaktadır."

Mülkiye Birtane'nin yargılanmasına 22 Temmuz'da başlanacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2016, 11:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35