banner39

Eski Kültür Bakanı Bahattin Yücel askere çağrıldı

65 yaşındaki eski Kültür Bakanı Bahattin Yücel'i 35 yıl sonra yeniden askere çağırdılar

Güncel 22.07.2014, 09:50 22.07.2014, 09:55
Eski Kültür Bakanı Bahattin Yücel askere çağrıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eski Turizm Bakanı, 65 yaşındaki Bahattin Yücel’e asker kaçağı olduğu gerekçesiyle polisler tarafından tebligat yapıldı. “Terhisimden 35 yıl sonra şaka gibi bir durumla karşılaştım” diyen Yücel, yaşananları anlattı.

Habertürk'ün haberine göre Bodrum’da bir arkadaşının otelinde kaldığını söyleyen Yücel, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Sabah saat 06.00’da uyandırıp 2 polisin geldiğini söylediler. Polislerin ellerinde bir tebligat. Meğer asker kaçağıymışım. Tebligatta askerlik yoklamamı yaptırmadığım gerekçesiyle bakaya duruma düştüğüm ve 15 gün içinde askerlik şubeme başvurmam gerektiği yazıyordu. Ben şaşkındım, polisler şaşkın"

Polislerin sadece görevini yaptığını, onları suçlamadığını belirten Yücel, şöyle devam etti: "Polislere neden evime değil de kaldığım otelde bu tebligatın yapıldığını sordum. Bana adresimin tespit edilemediğini söylediler. Daha doğrusu Askere Alma Dairesi (ASAL) adresimi tespit edememiş."

"Oysa Türkiye MERNİS diye bir sistem için milyonlarca dolar harcamıştı. MERNİS adrese dayalı sistem değil miydi? Geçen yıl adresimi Ankara’dan İstanbul’a taşıdım. Tüm bankalar 15 gün içinde yeni adresimi kayıtlarına girdiler. Demek ki aresimden bir tek ASAL’ın haberi yok."

Eski bakan Yücel, tebligatı imzaladığını ama askerlik şubesine gitmeyeceğini ifade etti: “Askerlik şubesine avukatım bir dilekçe yazıp gönderecek. Çünkü ben askerliği 1977-79 yılları arasında Tuzla Piyade Okulu ve Kartal Maltepe 2. Zırhlı Tugayı’nda yedek subay olarak yaptım."

"35 yıl önce teğmen rütbesiyle terhis oldum. Ayrıca 2 dönem milletvekilliği yaptım. Askerlik yapmayan bir kişi milletvekili olabilir mi? Ama Türkiye’de çok şeye alıştık. Ne diyeyim, traji-komik bir durum."

BAHATTİN ŞEKER VAKASINI HATIRLATTI

Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel’in 65 yaşında askere çağrılması, DYP’li eski bakanlardan Bahattin Şeker’i anımsattı. Bahattin Şeker de, sahte belgeyle dövizle askerlikten yararlandığı iddiasıyla tekrar askere çağrılmıştı. Milletvekilliği düşürülen Şeker, 43 yaşında askere alınmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?