banner39

Eski rektör Pakdemirli gözaltında

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli gözaltına alındı

Güncel 26.07.2016, 11:16 26.07.2016, 17:07
Eski rektör Pakdemirli gözaltında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Pakdemirli, 2010 yılında kendisine "Biz görevi Atatürk'ten aldık. Atamızın izindeyiz" diyen öğrenciyi tehdit etmiş ve 2012'de okuldan atma tehdidini gerçekleştirmişti.

Anavatan Partisi döneminin önemli siyasetçilerinden olan, eski başbakan yardımcılarından merhum Ekrem Pakdemirli’nin oğlu Celal Bayar Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, darbe girişininin ardından, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Daha önce kurumla ilişiği kesilen Prof. Dr Pakdemirli’nin dışında, aynı üniversitede görev yaparken daha önce görevden uzaklaştırılan 19 öğretim üyesi de gözaltına alındı. Pakdemirli’nin de aralarında bulunduğu toplam 20 kişi Manisa Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

"HAKLI ÇIKTIK"

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli'nin, görev yaptığı dönemde okuldan attığı, Ulusal Kanal İzmir Haber Müdürü Erdem Özdemir, "O dönemde Celal Bayar Üniversitesi'ndeki cemaatçi çeteyi açıkça belirttik" dedi.

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Celal Bayar Üniversitesi'nde aralarında öğretimin görevlileri, dekan ve personelin de bulunduğu toplam 103 kişi görevden uzaklaştırıldı. Görevden uzaklaştırılanlar arasında bulunan 19 öğretim üyesi ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli bu sabah evlerinde gözaltına alındı. Prof. Dr Pakdemirli'nin gözaltına alınmasının ardından, 2010 yılında 'Atatürk'ü savunursanız sizi okuldan atarım' diyerek tartıştığı ileri sürülen, iki yıl sonra da üniversiteden attığı, dönemin Türkiye Gençlik Birliği Manisa İl Temsilcisi Erdem Özdemir açıklama yaptı. Başlattığı hukuk mücadelesini kazanarak döndüğü CBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü'nden geçen yıl mezun olan ve halen Ulusal Kanal İzmir Temsilciliği'nde haber müdürü olarak görev yapan Özdemir, kendilerinin 2010 yılında üniversitede cemaatleşme olduğunu söylediklerini vurgulayarak "Haklı olduğumuz ortaya çıktı" dedi.

'BİZLERİ ÜNİVERSİTEDEN ATANLAR, KENDİLERİ ATILIYOR'

O dönemde üniversiteye gelen Bülent Arınç'ı protesto ettiklerini anlatan Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sonrasında eski Rektör Pakdemirli'nin 'Atatürk'ü savunursanız sizi okuldan atarım' sözleri üzerine başlayan bir tartışma yaşandı. Ardından önce okuldan uzaklaştırma cezası aldım, sonrasında da atıldım. Ancak, 'Cemaat TGB ile başa çıkamaz' dedik ve tüm üniversite gençliğini o dönemde birleştirerek bu cezayı püskürttük. Cemaatle girdiğimiz mücadele bizim zaferimizle sonuçlandı. O dönemde Celal Bayar Üniversitesi'ndeki cemaatçi çeteyi açıkça belirttik, her söylemimizde bunu vurguladık. Basının karşısında 'F tipi çeteyi' deşifre ettik. Şimdi FETÖ'nün darbe girişimi sonrası görüyoruz ki, bu örgütle kapsamlı bir mücadeleye girildi. Üniversitelerdeki cemaat yapılanması temizleniyor. Bu durum Türkiye'nin üniversitelerini özgürleştirecek. Bunun en büyük kanıtı da bizleri üniversiteden atanların kendilerinin üniversiteden atılması. Hiçbir haklı zeminleri yok, o yüzden sesleri bile çıkmıyor. Üniversiteler bilim adamlarının yeridir. Amerika'dan yönetilen gerici çetelerin değil." 

BABASI VE KARDEŞİ ÖLMÜŞTÜ

Mehmet Pakdemirli’nin babası Ekrem Pakdemirli geçen yıl 31 Aralık’ta bahçesinde başına makine parçasının çarpması sonucu yaşamını yitirrdi. Ekrem Pakdemirli’nin kızı 54 yaşındaki Ayşe Pakdemirli Anlatıcı da, babasının ölümünden yaklaşık bir ay sonra geçen 26 Ocak’ta İzmir’in Torbalı ilçesi ile Karakuyu arasındaki çiftliğinin yakınlarında ölü bulundu.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?