banner39

Europol'ün 'uyuşturucu' iddialarına cevap

Dışişleri Bakanlığı, Europol'ün iddialarıyla ilgili olarak "Son on yılda AB ülkelerinin toplam eroin yakalaması 3-4 kat düşerken Türkiye'nin eroin yakalaması 3-4 kat artmıştır" dedi

Güncel 05.04.2013, 11:33 05.04.2013, 11:36
Europol'ün 'uyuşturucu' iddialarına cevap

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanlığı, Europol raporunda yer alan Türkiye'nin AB ile sınırlarının kırılganlığının devam ettiği ve AB'deki eroinin büyük çoğunluğunun Türkiye'den transit geçerek eroinin varış pazarlarına Türk organize suç şebekelerince ulaştırıldığı iddialarının eksik ve yanıltıcı olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin uyuşturucuyla mücadelede en ciddi önlemleri alan ülkelerden biri olduğu hatırlatılarak, "Nitekim, BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC) tarafından yayınlanan Dünya Uyuşturucu Raporu verilerine göre, özellikle Afganistan'dan Avrupa ülkelerine sevk edilen eroin kaçakçılığında Balkan rotası üzerinde bulunan ülkemizin eroin yakalamaları, Avrupa ülkelerinin tamamının yakaladığı miktarın çok üstünde seyretmekte, dünya yakalamalarının ise yaklaşık altıda birine tekabül etmekte ve bu itibarla ülkemizi dünyada en fazla yakalama yapan ikinci ülke konumuna yükseltmektedir" denildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Avrupa kıtasında ele geçirilen her 3 kilogram eroinin 2 kilogramının Türkiye'de ya da Türkiye'nin bilgi desteğiyle ele geçiriliyor olması da bu durumu teyit etmektedir. Diğer bir ifadeyle, Türk kolluk kuvvetlerinin kararlı mücadelesi sayesinde özellikle son beş yıldır AB ülkelerinde ele geçirilen eroinin iki katından daha fazla bir yakalama oranına ulaşılmıştır.

Türkiye'nin büyük fedakarlıklarla sürdürdüğü bu kararlı ve yoğun mücadelenin Avrupa ülkeleri tarafından doğal olarak takdirle karşılanması beklenmektedir. Ayrıca bu durum, Avrupa ülkelerinin polisiye kaynaklarını ya da bütçesini başka alanlarda değerlendirmesine imkan sağlamaktadır. Zira, son on yılda AB ülkelerinin toplam eroin yakalaması 3-4 kat düşerken Türkiye'nin eroin yakalaması 3-4 kat artmıştır."

Dışişleri Bakanlığı, Europol'ün SOCTA 2013 Raporu'nda Türkiye ile ilgili kamuoyuna yansıyan  bilgilerin eksik ve yanıltıcı olduğunun aşikar olduğunu kaydetti.

Europol'ün resmi internet sitesinde 19 Mart'ta yayımlanan Europol Ağır Organize Suç Tehdit Değerlendirmesi (SOCTA) 2013 Raporu'nun kamuoyunun bilgisine sunulan metninde, kanun uygulama alanındaki yoğun çabalara rağmen Türkiye'nin AB ile sınırlarının kırılganlığının devam ettiği; AB ülkelerindeki eroinin büyük çoğunluğunun Türkiye'den transit geçtiği ve eroinin varış pazarlarına Türk organize suç şebekelerince yasa dışı şekilde ulaştırıldığı iddiaları yer almıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?