banner39

Evanjelik rahip Brunson için S-400 kartı

FETÖ'ye destek vermek suçundan Türkiye'de tutuklanan Evanjelik kilisesi üyesi rahip Brunson ve S-400 hava savunma sistemlerinin satın alınması ABD ile Türkiye arasında devam eden pazarlıkların daha epey bir devam edeceğini gösteriyor

Güncel 29.06.2018, 13:46 31.07.2018, 18:07
Evanjelik rahip Brunson için S-400 kartı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Havadan saldırı araçlarını imha etmek için tasarlanmış bir hava savunma sistemi olan S-400'lerin Türkiye tarafından satın alınmasını kendine yapılmış saldırı olarak algılamakta ısrar eden Amerikan hükümeti Rusların Türkiye’de yerleştirilecek S-400’ler sayesinde en gelişmiş savaş uçağı olan F-35’lerin teknolojisiyle ilgili erişime sahibi olacaklarına da inanıyor.

ABD'li yetkililerin "alın ama kullanmayın" gibi komik bir öneri sundukları dış basın camiasında dillendirilirken Rus yapımı olduğu için Batı unsurlarını düşman olarak algılayacak kodlarla yazılımı yapılan S-400'lerin, Türkiye tarafından 19 ay geç teslime razı olup Türk ordusuna uyumlu yazılımla değiştirilecek olması Amerika'yı pek ikna etmişe benzemiyor.

Hürriyet gazetesinden Nilgün Tekfidan Gümüş'ün konuyu köşesine taşıdığı yazısında ABD Senatosu'nun, Savunma Bakanlığı’nın 2019 yılı bütçesini düzenleyen Ulusal Yetkilendirme Yasası’na F-35 şerhini de koyduğuna dikkat çekiliyor.

F-35 satışına S-400 şartı

Senato geçen hafta kabul edilen yasa tasarısına Trump yönetiminin Türkiye’nin S-400’lerinin NATO’yu tehdit etmediği ve ABD vatandaşlarını tutuklamadığını ispatlaması halinde F-35 satışına izin vereceğini ekledi.

ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen yıllık savunma politikaları yasa tasarısında ise Türkiye’ye F-35’ler de dahil olmak üzere ‘büyük savunma sanayi teçhizatlarının’ sevkiyatının askıya alınması istendi. Kongre’nin iki kanadının tasarılarının sonbaharda nihai bir yasaya dönüşmesi bekleniyor.

F-35 ve S-400'lerin teslim tarihi

Türkiye’nin siparişini verdiği 100 F-35 savaş uçağının ilki 24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerinden 3 gün önce Amerika'nın Teksas eyaletinde bir törenle teslim edildi. Rusya’dan 2.5 milyar dolara satın alınan S-400’lerin ise yine en erken 2019 sonbahar aylarında gelmesi bekleniyor.

S-400 radarları, 600 km uzaktaki tehdidi algılayıp 400 km’lik menzile girişine kadar birkaç dakikada tüm hesaplamaları yapıp füzeleri ateşleme konumuna geçebiliyor. Ancak bu füze sistemi Ruslar tarafından geliştirilmiş olduğu için Batı unsurlarını düşman olarak algılayacak şekilde kodlanmış durumda.

Rahip Brunson S-400 kozu mu?

S-400’lerin Türkiye’ye gelmesi ABD açısından kritik olacağa benziyor. Washington bir yandan da Türkiye’de FETÖ terör örgütüne destek vermekten yargılanan rahip Andrew Craig Brunson’ın akibetini takip ediyor. ABD’li yetkililere göre Trump yönetiminin ulusal güvenlik gerekçeleri nedeniyle Türk F-35’lerinin sevkiyatını durdurma yetkisi bulunuyor.

ABD Kongresi en çok, 25 yıldır İzmir’de papazlık yapan ABD’de Evanjelik Presbiteryen Kilisesi mensubu Andrew Brunson’un Ekim 2016’dan bu yana tutuklu olmasına diş biliyor ve Ankara’nın bedel ödemesini istiyor.

"Ver Papazı Al Papazı" 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eylül 2017'de, “Sizde de bir papaz (Fetullah Gülen) var, bizde de. Ver papazı, al diğer papazı” yönündeki ifadeleriiki ülke arasındaki gerginliğin gün yüzüne çıktığı olaylardan biri olarak gündeme oturmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?