banner39

Eymür ve Taşanlar Anter davasında tanık

Eski MİT Kontrterör Dairesi Başkanı Eymür ile eski Ankara Emniyet Müdürü Taşanlar, Musa Anter cinayetiyle ilgili davada tanık olarak dinlenecek

Güncel 25.06.2015, 14:24 25.06.2015, 14:24
Eymür ve Taşanlar Anter davasında tanık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi, yazar Musa Anter'in öldürülmesi, AK Parti Mardin Milletvekili ve yazar Orhan Miroğlu'nun yaralanmasıyla ilgili davada eski MİT Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür ile eski Ankara Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar'ın "tanık" olarak dinlenmelerine karar verdi.

Anter'in öldürülmesi, Miroğlu'nun yaralanmasına ilişkin "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın da arasında bulunduğu 4 sanık hakkında Diyarbakır'da açılan davanın görülmesine, güvenlik gerekçesiyle nakledildiği Ankara'da devam edildi. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Hamit Yıldırım, tutuksuz sanık Savaş Gevrekçi, müdahil Musa Anter'in oğlu Dicle Anter ve tarafların avukatları katıldı.

Dosyaya giren evrakın tutanağa geçirilmesinden sonra söz alan Anter ailesinin avukatı Selim Okçuoğlu, "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın, 22 Ocak 1995'te "Hasan Tanrıkulu" sahte kimliğiyle Ankara'da gözaltına alındığını söyledi.

Yıldırım'ın MİT'te istihdamını sağlayan kişinin Eymür olduğunu, Yıldırım'ın birçok konuyla ilgili Eymür tarafından sorgulandığını anlatan Okçuoğlu, Eymür ve dönemin Ankara Emniyet Müdürü Taşanlar'ın "tanık" olarak dinlenmesini istedi.

Okçuoğlu, Akın Birdal'a saldırının azmettiricisi olmaktan yargılanan Cengiz Ersever ile itirafçı Ali Ozansoy'un da arasında bulunduğu bazı kişilerin isimlerini vererek, bu kişilerin de tanıklığına başvurulması talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, müzakerenin ardından, kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle Yıldırım'ın tutukluluğunun devamına karar verirken, Gevrekçi'nin tutuklanmasına yönelik talebi reddetti.

Sanık Mahmut Yıldırım hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine karar veren mahkeme, Eymür, Taşanlar ve Ozansoy'un "tanık" olarak dinlenmeleri için çağrı kağıdı çıkarılmasını kararlaştırdı.

NE OLMUŞTU ?

İddianamede, Mahmut Yıldırım'ın suikastı planladığı ve yönettiği, Hamit Yıldırım'ın eylemi gerçekleştirdiği, dönemin Jandarma İstihbarat Grup Komutan Vekili Savaş Gevrekçi'nin ise emrinde görev yapan Aziz Turan'ı diğer faillere yardım için görevlendirdiği öne sürülüyor.

Sanıkların, 765 Sayılı TCK'nın 450/4. maddesindeki "taammüden adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbetin yanı sıra, "halkı isyana teşvik ve birbiri aleyhine silahlandırarak mukateleye (öldürme, vuruşma) teşvik etmek" ve "adam yaralamak" suçlarından da cezalandırılmaları talep ediliyor.

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan dava, Yargıtay 5. Ceza Dairesince, güvenlik gerekçesiyle Ankara'ya nakledilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?