banner15

F-35 teslimlerine sayılı günler

Washington’ın F-35’leri vermeme yoluna gitmesi halinde Türkiye’nin mutlaka misillemede bulunacağını açıklamasının ardından nefesler tutuldu 21 Haziran'daki ilk teslimata hazırlanılıyor

F-35 teslimlerine sayılı günler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya tarihinin en pahalı ve tartışmalı askeri projesinin ortağı olan Türkiye F- 35 savaş uçaklarını teslim almak üzere beklerken Amerika cephesindeki Amerikalı ana üretici Lockheed Martin tarafından F- 35 teslim töreni için Amerika Birleşik Devletleri’ne davet edilen CNN Türk yorumcusu Hakan Çelik uçakla ilgili bilinmeyenleri ve tartışmaları yazdı.

-F- 35 uçakları tesliminde nefes kesen hafta İlk uçağın tesliminin 21 Haziran perşembe günü Teksas eyaletinin Fort Worth şehrinde yapılması öngörülüyor. Buna karşın Türkiye’ye uçağın verilmemesi için son dakika lobi çalışmaları yoğun şekilde devam ediyor.

F- 35 uçakları tesliminde nefes kesen hafta F- 35 programına katılan ülkelerin çoğu NATO üyesi. NATO dışındakiler ise ABD ile özel ve yakın ilişkisi olan ülkeler.

Avustralya, Belçika, Kanada, Danimarka, Finlandiya, İsrail, İtalya, Japonya, Hollanda, Norveç, Türkiye, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore. Üretimin artmasıyla uçakların yıllar içindeki birim maliyeti de düşüyor.

Türkiye 100 adet F- 35 alacak

F- 35 uçakları tesliminde nefes kesen hafta Toplam 100 adet uçak alınması öngörülüyor. Türkiye’nin alacağı uçaklar konvansiyonel iniş ve kalkış özelliklerine sahip olan versiyon olacak. Türkiye F- 35’leri aldıktan sonra kademeli şekilde F- 16 uçaklarına veda edecek.

F-35’e getirilen eleştiriler

F- 35 uçakları tesliminde nefes kesen hafta Tarihin en pahalı askeri projesi olan F- 35 üretimine NATO içinden ve dışından çok sayıda eleştiri geliyor. 2014 yılına gelindiğinde proje tam 7 yıllık gecikme yaşanmıştı. Planlanan bütçenin de tam 163 milyar dolar üzerine çıkılmıştı. F- 35’lerin tasarım ve başka alanlarda birçok mühendislik hatayla dolu olduğu ancak aşırı pahalı bir program olduğu için bitirilmesinin de mümkün olmadığı eleştirileri dile getiriliyor.

ABD Cumhuriyetçileri engel çıkarıyor

F- 35 uçakları tesliminde nefes kesen hafta Türkiye'ye ilk yeni nesil F-35 teslimatının yapılmasına günler kala, ABD Temsilciler Meclisi'nin 44 üyesi, Savunma Bakanı Jim Mattis'e teslimatın durdurulması için mektup gönderdi. Mektubu gönderenler arasında sadece Demokratlar değil yönetimdeki Cumhuriyetçi Parti’ye mensup isimler de var.

Türkiye’ye yönelik satışı engellemek isteyenler hukuki çerçeveyi yeniden düzenlenen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’na (NDAA) dayandırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Eylül 2017’de Türkiye’ye 1.2 milyon dolarlık SIG Sauer yarı otomatik silah satışına onay vermeme kararı almıştı. Başbakan Binali Yıldırım verdiği mülakatta bu kararı “gizli ambargo” olarak nitelendirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Amerika Birleşik Devletleri yönetimini sert sözlerle eleştirmiş ve “Bu nasıl müttefiklik” ifadesini kullanmıştı.

Neden itiraz ediyorlar?

F- 35 uçakları tesliminde nefes kesen hafta - Türkiye’nin ABD çıkarlarıyla uyumlu hareket etmediği iddiası

- Türkiye ile Rusya arasında stratejik düzeye ulaşan ilişkiler
- Türkiye’nin Rusya’dan S- 400 füze savunma sistemlerini satın alması. ABD’li bazı siyasetçiler ve askeri uzmanlar Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşma nedeniyle uçaklarla ilgili kritik teknolojilerin Moskova’nın eline geçmesinden endişe ediyor.
- Amerikalı rahip Andrew Brunson’un Türkiye’deki tutukluluk hali
- Türkiye ile ilgili insan hakları ihlalleri eleştirileri
- Doğu Akdeniz’de Rumların sondaj aramalarına karşı Türkiye’nin tehdit ve uyarıları
- Türkiye ile İsrail ilişkisinin bozulması. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’i “Terörist devlet” ilan etmesi ve uluslararası düzelde İsrail karşıtı koalisyonun liderliğini yapması
Lockheed Martin şirketi ne diyor?
14 / 20 F- 35 uçakları tesliminde nefes kesen hafta Üretim programı için milyarlarca dolar harcayan şirket uçakların mutlaka Türkiye’ye teslim edilmesi görüşünde. Şirket yönetimi Türkiye’nin program dışına çıkarılmasının uçak üretiminde güçlüklere neden olacağını ayrıca binlerce Amerikalı mühendis ve işçinin kaderinin olumsuz etkileneceğini savunuyor. ABD’li bazı senatör ve kongre üyeleri de Türkiye’ye F- 35’lerin tesliminde değişikliğe gidilmemesini eğer ambargo uygulanacaksa bunun başka alanlarda hayata geçirilmesini talep ediyor.

F- 35’i kimler satın alacak?

F- 35 uçakları tesliminde nefes kesen hafta Lockheed Martin üretimin ilk gününden bu yana 300 adet F- 35 uçağını kullanıcılara teslim etti. İsrail F- 35’lere kavuşan ilk ülke oldu. Geçen hafta başında da İngiltere sipariş ettiği uçaklardan dördünü teslim aldı.

F- 35’in teknik özellikleri

F- 35 uçakları tesliminde nefes kesen hafta 5. nesil çok amaçlı savaş uçağı olarak sınıflandırılan F- 35’nin üç farklı tipi bulunuyor. Bunlar klasik şekilde karadaki bir meydana iniş kalkabilen CTOL versiyon, kısa pistten kalkabilen ve dikine inebilen STOVL ve uçak gemisinde konuşlandırılan CV versiyon.
Tek mürettebat tarafından kullanılan uçağın
Uzunluğu: 15.67 metre
Yüksekliği 4.33 metre
Kanat açıklığı 10.65 metre
Boş ağırlığı yaklaşık 13 bin kg
Motor Pratt Whitney
Azami Hız: 1,6 Mach (Yaklaşık bin 900 km /h)
Menzil: Yaklaşık 2 bin 200 km
Azami irtifa: 60 bin feet (18 bin km)

Türkiye’nin görüşü nedir?

F- 35 uçakları tesliminde nefes kesen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amerika’dan gelen tehditler üzerine Türkiye’nin alternatifsiz olmadığı yanıtını vermişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuoğlu’da CNN TÜRK’te Antalya’dan yaptığımız canlı yayında Washington’ın F-35’leri vermeme yoluna gitmesi halinde Türkiye’nin mutlaka misillemede bulunacağını açıklamıştı.

Askeri boyutta ise Genelkurmay Başkanlığı Amerikalı muhataplarıyla yapılan görüşmelerde F- 35 programının Türkiye- NATO işbirliğinin geleceği açısından önemini vurguluyor. TSK, NATO ortaklığı kapsamında birlikte çalışmayı ilerletmesi bakımından hayati önem arz ettiği görüşünde.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 09:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48