banner39

Facia uyarısında bulunan teknisyen de ölmüş

Soma'daki maden ocağında çalışan bir teknisyen faciadan 17 gün önceden, 'büyük bir facia olacak' diye yönetimi uyardı; ancak teknisyen de meydana gelen faciada hayatını kaybetti

Güncel 17.05.2014, 14:27 17.05.2014, 14:27
Facia uyarısında bulunan teknisyen de ölmüş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Soma faciasının nasıl meydana geldiği konusunda ne resmi kurumlardan ne de işletme sahiplerinden hala net bir açıklama gelmiş değil. Zaman Gazetesi'nin haberine göre kurtulan işçilerin anlattıkları olayın ihmal zincirinin sonucunda faciaya dönüştüğünü ortaya koydu.

140 kişinin bulunduğu H panosundan 6 arkadaşıyla kurtulan Mehmet Ali Dinçer, "Madende ölen teknisyen Ergün Sidal, kabloların yükü kaldıramadığını 17 gün önce tespit etti. Yönetimi her gün uyardı, “Burada büyük felaket olacak, kimse bunun altından kalkamaz” dedi, dinletemedi." iddiasında bulundu.

Olaydan 10 gün önce temiz hava veren fanların bozulduğunu ve oksijensiz kalan 4 işçinin hastaneye kaldırıldığını anlatan Dinçer, şöyle konuştu:

İlk müdahale yanlış yapıldı, madene ilk giren yetkili, “Bunlar için yapacak bir şey yok.” dedi. Halbuki arkadaşların çoğu yaşıyordu, sadece bayılmışlardı. S panosundaki 140 kişi yanlış yönlendirildiği için öldü. Facia günü, bana ve yangından sağ kurtulan diğer arkadaşlara para teklif ettiler.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?