banner39

'Faili meçhullerde zaman aşımı kaldırılsın' talebi

Cumartesi Anneleri ile İHD, gözaltında kaybolanlarla ilgili davalardan ikisinin zaman aşımından düşmek üzere olması nedeniyle bir kampanya başlatarak, bu tür davalarda zaman aşımı kuralının kaldırılmasını istedi

Güncel 04.02.2015, 17:58 04.02.2015, 18:03
'Faili meçhullerde zaman aşımı kaldırılsın' talebi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumartesi Anneleri'nin sembollerinden Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç'un 1995 yılında gözaltında kaybedilmesine ilişkin davaların bu ay ve gelecek ay 20 yıllık zamanaşımına girecek olması nedeniyle harekete geçen İnsan Hakları Derneği (İHD), "Cezasızlığa Son, Adalet İstiyoruz" adlı bir kampanya başlattı.

Bugün Taksim'de düzenlenen basın toplantısında konuşan İHD Gözaltında Karşı Komisyon Üyesi Sebla Arcan, bu yıl 31 Mayıs'a kadar sürecek kampanya kapsamında, zamanaşımının kuralı ve af düzenlemelerinin insanlığa karşı suçlarda uygulanmamasını ve "yok etme" suçunun da yasalarda yerini almasını istediklerini ifade etti.

Arcan bu amaçla bir yasa taslağı hazırladıklarını ve TBMM'de temsil edilen bütün partilere sunacaklarını söyledi.

Arcan, Türkiye'nin acilen Birleşmiş Milletler Kayıplar Sözleşmesi'ni tanıması ve Uluslarası Ceza Mahkemesi'ni kuran Roma Statüsü'ne taraf olması gerektiğini de belirtti.

HDP'DEN KANUN TEKLİFİ

Bu arda dün, HDP, insanlığa karşı işlenen suçlarda geçmişi kapsayan şekilde zaman aşımının uygulanamaması için kanun teklifi verdi.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın imzasıyla hazırlanan teklif, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) soykırım ve insanlığa karşı suçlara ilişkin 76 ve 77 maddelerinde değişikliği kapsıyor.  

Teklifin gerekçesinde soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçlarda, TCK'nın 76 ve 77. maddelerinde zaman aşımının işlemeyeceğinin yazıldığı ancak 12 Eylül sonrasında kayıp, faili meçhul cinayetler, katliam suçlarında yapılan düzenleme ile söz konusu suçların kanun öncesini kapsamaması nedeniyle geçmişi kapsayacak şekilde uygulanmadığı belirtildi.

Teklif ile TCK'da düzenleme yapılarak soykırım ve insanlığa karşı suçlarda zaman aşımının uygulanmasının önüne geçilmesi öngörülüyor.  

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?