banner15

Fatih Altaylı ve Fikret Bila dinlemeden şikayetçi

Mülkiye Müfettişleri tarafından hazırlanan dinleme skandalıyla ilgili raporlarda ifadeleri alınan Fatih Altaylı ve Fikret Bila gibi isimler, mağdur olduklarını belirterek şikayetçi oldular

Fatih Altaylı ve Fikret Bila dinlemeden şikayetçi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği'nce hazırlanan raporda, yasa dışı dinlemelere takılan gazeteci, hakim, siyasetçi ve iş adamlarının ifadelerine yer verildi. İfade verenler arasında bulunan Gazeteci Fatih Altaylı, Zekeriya Öz ve CIA toplantısını haber yaptığı için hedef olduğunu savundu. Fikret Bila ve Oray Eğin de farklı isimlerle dinlenen isimler arasında yer alıyor.

Emniyetteki casusluk ve yasadışı dinleme iddilarıyla ilişkin yürütülen soruşturmanın başlamasını sağlayan İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği raporunda, yasa dışı dinlemelere takılan gazeteci, hakim, siyasetçi ve iş adamlarının "müşteki" sıfatıyla alınan ifadelerine yer verildi. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi Turgay Alpman ve polis müfettişi Selim Kutkan tarafından hazırlanan raporda, gerçek isimleri yerine yargıyı yanıltmaya yönelik yanlış ve eksik isim bilgileri kullanılarak dinlenildiği belirtilen bazı isimlerin konuşmalarıyla ilgili detaylar da yer aldı.

Gazeteci Fatih Altaylı'nın, 23 Aralık 2008 ile 18 Haziran 2009 tarihleri arasında "Ergenekon terör örgütü" soruşturması kapsamında "Fatih" kod adıyla dinlendiğinin tespit edildiği belirtilen raporda, dinleme talebinde bulunan isimler arasında "yasa dışı dinleme" soruşturması kapsamında tutuklanan eski İstanbul istihbarat şube müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan'ın imzasının bulunduğu kaydedildi.

Altaylı'nın "Fatih" kod adıyla dinlenilmesine karar veren hakimin ise o dönem İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görevli hakim Mehmet Karababa olduğu aktarılan raporda, Altaylı hakkında dinleme talebinin bir kez daha yine yanı suç kapsamında ve aynı polisler tarafından talep edildiği anlatıldı. Raporda, Altaylı'nın bu kez "Fatih Altay" kod adıyla dinlenmesi talebinin dönemin İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görevli hakim Sedat Kutluata tarafından kabul edildiği belirtildi.

"ZEKERİYA ÖZ VE CIA HABERİNE BAĞLIYORUM"

Raporun eklerinde, Fatih Altaylı'nın, "paralel yapı" soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet savcılarından Okan Özsoy'a "müşteki" sıfatıyla ifade verdiği ve kendisini dinleyenler hakkında şikayetçi olduğu belirtildi. Raporda, Fatih Altaylı'nın dinlenilmesine ilişkin şu ifadelerine yer verildi: Bir ara savcı Zekeriya Öz'ün, FBI ve CIA yetkilileri ile Tarabya'daki Hakimevi'nde toplantı yaptığını haber kaynaklarımdan öğrendim. Hatta buna ilişkin fotoğraflarda vardı. Fotoğraf şu anda Sabah gazetesinin arşivindedir. Bu görüşmeyi program haline getirdim. Gazetede yayınladım. Bu haberin hemen akabinde Ergenekon soruşturması başladı. O zaman haberi derinleştirirerek araştırma yaptım. Louis Sakka isimli yabancı uyruklu şahsın yakalanması ile ilgili toplantı yapıldığını söylediler. Ancak Mersin'de yakalanan bir terörist ile İstanbul'daki Cumhuriyet savcısının Amerikalılarla toplantı yapmasının bağını kuramadım. Bu olay bende hala meçhul olarak kaldı. 23 Aralık 2008 ile 18 Haziran 2009 tarihleri arasında dinlenilmemi bu hadiselere bağlıyorum.

 FİKRET BİLA: ŞİKAYETÇİYİM

‘Fikri’ kod ismiyle telefonu dinlenen bir başka gazeteci ise Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila da savcılık ifadesinde “Ankara merkezli çalışmam nedeniyle böyle bir dinlemeye maruz kaldığımı zannediyorum. IMEI numaramı nereden ele geçirdiklerini bilemiyorum. Beni bu şekilde mağdur eden, sahte bilgi ve belgelerle dinleyen görevlilerden şikayetçiyim” dedi.

YILMAZER VE DEMİRHAN'IN İMZALARIYLA

Gazeteci Fikret Bila'nın "Ergenekon terör örgütü" soruşturması kapsamında "Fikret" adıyla 6 ay dinlenildiği kaydedilen raporda, dinleme talebi yazısında, "paralel yapı" soruşturmasında gözaltına alınan şüpheli bazı polislerin imzasının yer aldığı anlatıldı. Raporda, gazeteci Oray Eğin'in de "Ergenekon terör örgütü" soruşturması kapsamında "Orhan Eğri" kod adıyla 2008 ile 2009 yılları arasında 3 kez dinlenildiğine dikkati çekildi.

AK Parti 24. dönem milletvekili Metin Külünk'ün "organize suç örgütü" kapsamında "Metin" adıyla 6 ay, Büyük Birlik Partisi (BBP) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi iş adamı Metin Corut'un da "Metin" adıyla "organize suç örgütü" kapsamında 9 ay dinlenildiği kaydedilen raporda, bu dinleme talebi yazılarında Ali Fuat Yılmazer ile Erol Demirhan'ın imzasının bulunduğu belirtildi.

AYDIN DOĞAN DAVASININ HAKİMİ DE DİNLENDİ

Raporda, iş adamı Aydın Doğan'ın şirketlerine ilişkin vergi davalarına bakan dönemin İstanbul 6. Vergi Mahkemesi Başkanı Hasan Erdem'in dinlenildiği aktarılırken, hakim Erdem'in "Doğan Medya Grubu'nun yüzde 25 hissesinin Alman Yayın Kuruluşu Axel Springer'e satışı sırasında vergi kaçırıldığı" iddiasıyla açılan davaya baktığına işaret edildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 17:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48