Fatih Belediyesi'nden 'Suriçi' açıklaması

Fatih Belediyesi Eminönü'nün halkın yerleşimine kapatıldığına dair haberler sonrası, kararın sadece Nişanca ve Kumkapı'yla alakalı olduğunu duyurdu

Fatih Belediyesi'nden 'Suriçi' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fatih Belediyesi, basıda yer alan "İBB Suriçi'ni vatandaşa kapatıyor" ve "Eminönü UNESCO'ya rağmen turizme açılıyor" haberleri sonrası bir açıklama yaptı. Açıklamada söz konusu kararın tüm Eminönü'nü kapsamadığı, sadece Nişanca ve Kumkapı bölgeleri ile ilgili olduğu ifade edilerek İBB meclisi tarafından alınan kararlar ile tarihi yarımadanın çöküntü alanı haline gelen Nişanca ve Kumkapı kısımlarında mevcut konut yapıların yenilenmesi sağlanacağı savunuldu.

Fatih Belediyesi'nin açıklaması şu şekilde:

"Tarihi Yarımada, bünyesinde 10 binden fazla eski eseri barındıran bir yerdir. Ve bu eski eserlerin tüm fonksiyonlandırma kararlarına da koruma bölge kurullarınca onay verilmektedir. Koruma bölge kurulunca onaylı koruma amaçlı imar planı ve eki plan notları incelendiği takdirde yayınlanan haberle uzaktan yakından alakası olmadığı görülecektir.

Bununla birlikte, 2005 ve 2011 yılında onaylanan planların yapım sürecinde Eski Eminönü bölgesindeki fonksiyonlar göz önünde bulundurulduğunda sadece Nişanca ve Kumkapı bölgelerinde hem 2005 hem de 2011 planlarında fonksiyon değişikliğine gidilmemiş ve bölge konut alanında kalmıştır.

Bu süreçte bölgedeki demografik yapı değişerek aile dokusunun yerini enformel işlerde çalışan kişiler almış, bunun neticesinde asayiş problemleri oldukça artmıştır.

Buna ilaveten Eski Eminönü bölgesinde konaklama için arz talep dengesinde yaşanan sıkıntı neticesinde aile-mahalle-komşuluk kültürünün korunması gereken Eski Fatih bölgesinde özelikle Horhor, İskenderpaşa ve Molla Gürani mahallelerinde apart konaklamaların sayısı da artmıştır.

Yukarıda bahsedilen problemlerin günden güne artması neticesinde bina sahipleri gayrimenkullerinin kontrolünü kaybetmiş ve yapılar işgalciler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. İşgalciler tarafından kullanılan ya da sahiplerince terk edilen binalar çöküntü alanları haline gelmiş ve özellikle tescilli binalar her geçen gün yıpranmaya ve yok olmaya başlamıştır.

Bu nedenle; İBB meclisi tarafından alınan kararlar ile tarihi yarımadanın çöküntü alanı haline gelen Nişanca ve Kumkapı kısımlarında mevcut konut yapıların yenilenmesi sağlanacaktır. Ayrıca alınan karar Tarihi Yarımada'nın Eminönü kısmının tamamını değil sadece Nişanca ve Kumkapı'nın bir kısmını kapsamaktadır.

Konunun bu açıdan değerlendirilmesi rica olunur."

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 16:09
banner53
YORUM EKLE

banner39