banner15

Fatih Hilmioğlu 6 ay sonra cezaevine dönecek

Ergenekon'dan 23 yıla mahkum edilen Fatih Hilmioğlu, AYM'nin yeni bir uygulamasıyla dün tahliye oldu; ancak tahliye kararı sadece 6 aylık... Bu süre içinde yeni bir karar alınmazsa Hilmioğlu yeniden cezaevine dönecek

Fatih Hilmioğlu 6 ay sonra cezaevine dönecek

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Ergenekon davasından yargılanarak mahkeme tarafından 23 yıl hapis cezasına çarptırılan İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu dün tahliye oldu; ancak Hilmioğlu'nun sadece 6 aylığına tahliye edildiği ortaya çıktı.

2011'deki referandumla yeniden yapılandırılan Anayasa Mahkemesi'nin ilk kez bir tutuklu hakkında verdiği "Tedbiren tahliye kararı" dün Fatih Hilmioğlu'nun cezaevinden çıkmasını sağladı. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar, sadece 6 ay için geçerli. Hilmioğlu hakkında 6 ay içinde yeni bir karar çıkmazsa, Hilmioğlu tekrar cezaevine dönmek zorunda kalacak.

Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulü Hakkında Kanun'un 49. maddesinin 5. fıkrasının Yüksek Mahkeme'ye tedbiren tahliye yetkisi verdiğini hatırlatan Fatih Hilmioğlu'nun kardeşi ve avukatı Hayati Hilmioğlu da dün konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, kardeşinin sadece 6 aylığına tahliye edildiğini bunun yeni bir durum olduğunu belirterek "Tedbir kararı 6 ay süreli. 6 ay içerisinde yetkili mahkemenin dosyanın esası hakkında karar vermemesi halinde 6 ay sonunda tedbir kararı otomatikman ortadan kalkıyor. Bütün umudumuz bu 6 aylık süre içerisinde yeniden esas mahkemesinin konuyla ilgili esastan karar vermesi" dedi.

Hilmioğlu, "Artık konuya hakim olan yani konunun esas mahkemesi işte o ağır ceza mahkemeleri olacak. O ağır ceza mahkemelerinin 6 aylık süre içinde konunun esası hakkında karar vermesi lazım ya da bu durumda olanlarla ilgili yeniden bir tahliye kararı vermesi ya da tutuksuz yargılama kararı vermesi lazım. Bu kararlar verilmediği zaman 6 ay sonra verilen bu karar otomatik olarak kalkıyor ve Fatih Hilmioğlu yeniden cezaevine giriyor. Umudumuz bu 6 aylık süre içinde asıl mahkemeler kurulur ve tutuklananlarla ilgili bir karar verilir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2014, 09:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35