banner39

Fener Rum Patriği Bartholomeos Beyaz Saray'da Biden ile görüşecek

Fener Rum Patriği Bartholomeos, çeşitli programlara katılmak üzere ABD'ye gidecek. 12 gün sürecek ziyaret sırasında ABD Başkanı Biden tarafından Beyaz Saray'da ağırlanacak olan patrik, diğer Ortodoks liderlerle de görüşecek.

Güncel 23.10.2021, 19:28 24.10.2021, 01:41
Fener Rum Patriği Bartholomeos Beyaz Saray'da Biden ile görüşecek

Ortodoks dünyasının ruhani lideri olarak kabul gören Fener Rum Patriği Bartholomeos'un 12 gün sürecek Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ziyareti cumartesi günü başladı.

İstanbul Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği ve İstanbul Başpiskoposu I. Bartholomeos, ziyaret kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya gelecek.

Daha önce de ABD'ye çok sayıda ziyarette bulunan Ekümenik Patrik I. Bartholomeos'un bu gezisinde ABD'deki kiliselerin yeniden yapılandırılması ve anavatanı Türkiye'deki kiliselerin statüsü gibi sorunları ele alması bekleniyor.

ABD Başpiskoposu Elpidophoros, I. Bartholomeos'un Türkiye'de 50 yıl önce kapatılan dini okulların yeniden açılması için çağrılarını yineleyeceğini söyledi ve "Ekümenik patrikhane için Türkiye'deki dini özgürlük hayati önem taşır" ifadelerini kullandı.

Patrik I. Bartholomeos'un Biden ve diğer üst düzey bürokratlarla önümüzdeki günlerde bir dizi görüşmeler yapması bekleniyor.

İstanbul Başpiskoposu, ABD Rum Ortodoks Başpiskoposluğu liderleri ve diğer Ortodoks liderlerle de görüşecek.

I. Bartholomeos ayrıca, 11 Eylül saldırılarında yıkılan kilisenin yerine inşa edilen St. Nicholas Rum Ortodoks Kilisesi ve Ulusal Tapınak'ın kapı açılış törenine de katılacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?